Ireneusz Grochowski: Kupcy vs. Burmistrz Łęcznej (WIDEO)

W ostatnim moim wpisie mogliście przeczytać o ostatniej sesji Rady Miejskiej. To nie wszystko co mam wam do pokazania.
W związku z tym, że nie samym słowem pisanym człowiek żyje, postanowiłem nagrać film z posiedzenia rady. Możecie na nim zobaczyć, jaki jest stosunek Burmistrza i Przewodniczącej Borkowskiej do mieszkańców, którzy byli obecni na sali.

O niesamowitej bucie i arogancji włodarza z pewnością mogliście nie raz już przeczytać. Teraz pora na obraz!
Zatem usiądźcie sobie wygodnie, przygotujcie sobie kawę, herbatę (lub paluszki jak Przewodnicząca) i oglądajcie uważnie debatę pomiędzy Burmistrzem, a kupcami z poniedziałkowego targowiska. Kto ma rację?

(Kliknij na poniższy obraz aby obejrzeć materiał)

Udostępnij ten wpis!

31 przemyślenia na temat „Ireneusz Grochowski: Kupcy vs. Burmistrz Łęcznej (WIDEO)

 1. Jeden Wódz a reszta radnych to pionki we władzy. To już powoli się kończy. Każdy z radnych powinien dbać o wszystkich mieszkańców, a w szczególności o ludzi ze swojego okręgu wyborczego. Dzięki naszym głosom raz na 4 lata dajemy im możliwość zrobienia czegokolwiek, co ułatwiło by Nam funkcjonowanie w Naszym Mieście. Powinni być wrażliwi na nasze potrzeby i oczekiwania względem Nich. Już powoli zbliżają się wybory, będzie okazja rozliczyć wszystkich radnych ze swojego postępowania. Nie dajmy się dłużej ogłupiać, weźmy sprawy w swoje ręce.

  1. Panie Irku dobrze Pan gada. Więcej takich filmików z sesji to może większa ilość mieszkańców przejrzy na oczy.

  2. Otóż to- przypominam, że rządzić mają Radni zaś Burmistrz i Urząd Miasta to tylko władza wykonawcza, która ma WYKONYWAĆ to czego oczekują Radni przedstawiający interesy obywateli!!!
   Burmistrz ma tylko pilnować sprawnego funkcjonowania urzędu i wykonywania zapisów uchwał. Radni mają proponować i uchwalać obowiązujące w tym mieście prawo!!!

 2. Powiem tylko tyle, że burmistrz Łęcznej nie ma w ogóle kultury, nie szanuje ludzi, nie umie się wypowiedzieć, rozmawiać na tzw. argumenty, panować nad emocjami, uważa się za najważniejszą osobę i nie wiem za kogo jeszcze… Zastanawiam się jakim cudem zajmuję już tak długo to stanowisko… Wstyd!!! Nigdy więcej takiego burmistrza!!!

  1. Kosiarz umysłów dalej zostanie burmistrzem bo ryle będą na niego głosować tylko dla tego by na kopalnię nie wrócił

   1. On ma już prawa emerytalne. Kto go dziś na kopalnie wpuści. Nie widziałeś/aś jak siedział samotnie podczas Barbórki. Dobrze ktoś napisał: On sie zachowuje już tak jakby to miał być koniec jego rządów. Nawet Niesiołowski jest milszy dla ludzi. To już jest koniec…

    1. I co z tego że ma prawo do emerytury. „Stawiam dychę” że zostanie prezesem PGKiM-u

   2. Osobiście nie znam żadnego „ryla”, który zamierza na niego oddać głos. Przypomnę tylko doskonały przykład radnego Tora, który próbował swojego czasu sił w polityce centralnej. Co z tego wyszło, wszyscy wiedzą 😉

     1. a tu się zgodzę 😉 jednak nigdy wcześniej „akcja uświadamiania” mieszkańców nie była prowadzona na tak szeroką skalę. A powiem Ci, że to dopiero początek 😉

 3. Po obejrzeniu tego nagrania nasuwa się pytanie czy władze budując to targowisko za nasze pieniądze nie przewidziały kosztów utrzymania jeżeli po roku podnoszą opłaty o 100%.I wygląda na to ze zamkną to miejsce kupcom i kupującym .

  1. Myślę, że jeśli opłaty zostałyby podniesione (tylko) o 100% to kupcy nie manifestowaliby tak energicznie swoich racji. Przykładem niech będzie stoisko o wymiarach 18m2 (co ja się tak na te 18m2 uparłem?), za które rok temu opłata wynosiła ok. 20zł a dziś wynosi 108zł. Czyli opłaty wzrosły ponad PIĘCIOKROTNIE!!! No chyba, że uwierzymy słowom pani skarbnik, że opłata nie zmieniła się od kilku lat 😛
   Po drugie w Piaskach w 2013 roku, chyba jakoś w wakacje też powstało targowisko z dotacji unijnej. Ładne, piękne, kostka, wiaty z blachy, nawet klomby z kwiatami są- w skrócie sto razy ładniejsze, większe i bardziej funkcjonalne niż nasze „nowoczesne targowisko”. A opłaty? Wzrost o kilkanaście procent, którego nie odczuli zbytnio handlujący. Da się? Da! Ale nie w Łęcznej.
   Panie burmistrzu niech mnie pan zadziwi choć raz, że da się ten Łęczyński beton choć trochę ruszyć i zrobić coś dla obywateli!

 4. Takiego żenujacego widowiska dawno nie widziałam… W tyłku się włodarzowi poprzewtacało i okazuje jawny brak szacunku do ludzi, z których łaski chleb je! On ma SŁUŻYĆ nam a nie rządzić- nie jest od rządów! Wstyd i hańba jak traktuje radnych- tylko ich wysoka kultura osobista tłumaczy spokój wobec jego arogancji.
  Demagogia Pani Skarbnik to juz odrębna bajka, Pani Przewodniczaca zas jest ewidentnie wyjęta z filmów Barei…
  Jak temu miastu nie wstyd pozwalać na tą szopkę…,

  1. Tylko mieszkańcy mogą przerwać ten żenujący spektakl. A pomyślcie co się dzieje jak na sesji nie ma mieszkańców. Wtedy jest pewnie jeszcze ciekawiej.

 5. Pięknie Bartolu o godz.23:20 – 1245 razy wejść na stronę LLE.
  Widać, że mieszkańcy czytają Twojego bloga.
  Pewnie kolega z Ł24 napisze, że to nieprawda.
  U niego na Ł24 sensacja – straż ledwo zgasiła drzewo.

  1. W filmiku widać, że nagrywający przemieszcza się po sali więc raczej był zauważony.

   1. ABC jak zapewne wiesz teraz są takie kamery, że możesz się przemieszczać i nikt nie zauważy ze jest kamerowany.
    Skoro wiedział, że jest nagrywany… dlaczego tak się zachowuje? Jakby był już z tym pogodzony, że jego czas na tym stołku już zbliża się ku końcowi. A Bartol odliczanie zaczął 🙂

    1. Pan Ireneusz nagrywał z ręki, sprzęt nie był w żaden sposób ukryty. Przynajmniej z tego co widzę po nagraniu. A poza tym to chyba zgody na filmowanie nie posiadał w przypadku urzędników państwowych?

     1. Zgoda na filmowanie nie jest potrzebna. Gwarantuje ją 61 artykuł Konstytucji. Każdy ma prawo przyjść i dokonać zapisu głosu i obrazu.

 6. Nie dziwmy się wystąpieniom osób z ramienia kupców.
  Przy takiej debacie i zachowaniach głównego aktora i przy zezwoleniach reżysera obrad, człowiek nie wszystko ogarnia w czasie.
  Po pewnych przemyśleniach i dopiero na spokojnie uzmysławia sobie fakty.
  Ja wspomniałem o 2000 zł niby kosztach za taki handel targowy nie licząc innych wydatków jakie kupiec ponosi w miesięcznej działalności.
  Dziwne, że Pani Przewodnicząca jako księgowa nie potrafi doliczyć się ile to kupiec przy takich stawkach cenowych jak w Łęcznej zapłaci miesięcznie.
  Dzięki, ze pozwoliłeś sobie wyliczyć te wydatki kupca bardziej profesjonalnie niż ja.
  Ja jako osoba o ksywie Ferdynand K obserwuje rządy tej władzy i pisząc w ten sposób staram się pokazać swoje niezadowolenie.

  Ps.
  Panie Ireneuszu G.
  Film na LLE 24 oczywiście oglądałem.
  Może jak na pierwszy raz reżyser nie zdobędzie za niego Oskara, ale Łęczyńskiego Odyńca Kultury ma szanse otrzymać.
  Widziałem, ze niektóre osoby występujące w tym filmie tylko statystowały, nie licząc że znajdą się na planie filmu.
  Za to główny aktor nie był za bardzo przygotowany do swojego występu.
  Pewnie jako gospodarz poczuł by się lepiej na roli w pełnym słowa znaczeniu.

 7. Zauważyłeś drogi Ferdynandzie K fakt, o którym handlujący zapomnieli wspomnieć na sesji. Sześć złotych za m2 to opłata w skali dnia. Jeśli pomnożymy ją przez 25 (realną wartość dni handlowych w miesiącu) to przy średnim stoisku, powiedzmy 3m x 6m= 18m2 wyjdzie 25*18*6=2700zł!!! Słownie: „dwa tysiące siedemset złotych” miesięcznie! Więc niech każdy, kto to przeczyta uświadomi sobie, że to dużo więcej niż większość z nas zarabia przez miesiąc. Dlaczego czynsze w Wamexie czy Dziku tyle nie wynoszą? W galeriach handlowych stawki opłat/czynszu powinny być wyższe, bo i standard handlu jest w nich wyższy (ogrzewanie, ochrona, czyste łazienki i miła muzyczka z głośników). Więc opłata po 100zł dziennie (na przykładzie wcześniej wspomnianego stanowiska 18m2*6zł=108zł opłaty dziennej) za mróz, wiatr, błoto, śnieg i żar z nieba w lecie to chyba przesada opłaty targowej? A nie zapominajmy, że Ci ludzie zajmują kawałek utwardzonego kostką gruntu poza jakimkolwiek centrum miasta. Kwota 6zł/m2 dziennie pomnożona przez dajmy na to znów 25 dni handlowych daję 150zł/m2 miesięcznie! Która galeria ma taką cenę za metr? Bo chyba nie te w Łęcznej.
  Posłużyłem się przykładem średniego stoiska 18m2, a kto był na targu chyba sam widzi jak niektóre z nich wyglądają. Nie patrzmy jednak na te pojedyncze, które pozostały w Łęcznej, bo handlujący boją się rozstawiać całe stragany przy takich opłatach. Na giełdzie w Lublinie średnie stoisko składa się z dwóch a nawet trzech namiotów po 18m2 i tam jakoś nikt nie woła opłat po 200 czy 300zł za dzień. Nie oszukujmy się tak jak i sklepy spożywcze w ostatnich latach „urosły” tak samo i Ci ludzie muszą zwiększać swoje stoiska i asortyment aby nie „wypaść z rynku”. Tak więc stoisko o powierzchni 36m2 (jeśli znacie kogoś z handlujących to zapytajcie czy to duże stoisko. Ja zapytałem, odpowiedź- nie za duże) przy cenie 6zł/m2 kosztować będzie tego „bogatego człowieka” 5400zł miesięcznie (36*6*25=5400). A gdzie koszty ZUSu (ponad 1000zł/miesiąc), podatku, paliwa? Dopiero teraz odpowiedzmy sobie na pytanie czy nawet przy wspomnianych w innym temacie marżach po 100% (hahaha) to taki rentowny interes!?
  Ps. Bardzo wnikliwe rachunki są wynikiem moich 5 letnich studiów ekonomicznych, przepraszam 😉

  1. Bardzo fajnie, że to zauważyłeś. Do dzisiaj zachodzę w głowę w jaki sposób przewodnicząca Borkowska mogła piastować funkcje księgowego w kopalni, a tutaj nie zauważyła różnicy. Może zwyczajnie nie chciała jej zauważyć…?

  2. Coz Twoje 5 lat nauki nie pozwolily zauwazyc iz targ odbywa sie raz w tygodniu

   1. Ale kupcy jeżdżą codziennie na inny targ a gdyby wszędzie były takie opłaty jak w Łęcznej? Właśnie takie koszty by ponosili co napisał „pilnujmypolitykow”

   2. No cóż, starałem się wytłumaczyć w sposób najbardziej zrozumiały jak potrafiłem całą sytuację (stąd długość wypowiedzi). Lecz nie wszyscy zrozumieli. Pisząc „realną wartość dni handlowych w miesiącu” miałem na myśli ilość dni jakie średnio w miesiącu handlują po rynkach kupcy. To liczba dni w jakich odbywają się bazary w różnych miastach. Każdy dzień tygodnia to inna miejscowość, inny rynek. Stąd moje wyliczenia. Dlatego przychylam się do stanowiska „ABC” iż jeśli na każdym rynku byłyby takie stawki, handlujący spotkaliby się z barierą horrendalnych stawek opłaty targowej. Głupich pomysłów nie brakuje, więc jeśli kupcy zgodzą się na stawki proponowane w Łęcznej w ślad za nimi pójdą podwyżki w innych miastach. A wtedy 5400 opłaty targowej miesięcznie jest do „osiągnięcia”. Na szczęście na innych targach opłata to max 30-40 zł za duże stoisko więc jeszcze 5400zł jest tylko prognozą. Ale czym wyróżnia się Łęczna aby mieć stawki kilkukrotnie wyższe od okolicznych targów?

 8. Pani Krystyno, czy paluszki były chrupiące i świeże? Prawie jak w kinie. Tylko ten film to życie i praca dla tych ludzi. Co za wstyd!

  1. Jakby sama musiała postać tam w śnieg, mróz i upał to może by zrozumiała.

 9. Panie Burmistrzu niech Pan popatrzy na film.
  Opowiada Pan Bzdury radnym, że są w błędzie i nie mają wiedzy jak naprawdę jest.
  Może na spokojnie i w domowym otoczeniu wyciągnie Pan wnioski z tego co Pan mówił i co zostało nagrane.
  Pani Skarbnik proszona o wytłumaczenie całej sprawy, odnośnie opłaty targowej wyraźnie wymawia kwoty opłat jakie były wcześniej pobierane.
  Czyżby nie widział Pan różnicy jak opłatę pobierano wcześniej, a jak obecnie?
  ile punktów ze starej uchwały zostało usuniętych?
  Opłaty za m2 może pozostały bez zmian, ale punktów według których pobierano opłaty już nie ma.
  Patrząc realnie kupiec sprzedający na targowiskach płacąc taką opłatę targową jak w Łęcznej ponosiłby miesięczny koszt ponad 2000 zł.
  Kogo by było na to stać?
  Może Pan wspólnie z Przewodniczącą przejrzycie na oczy i zmniejszycie stawki, bo jak się kupcy wyniosą, to targowisko stanie się nie rentowne, a winę za decyzję poniesiecie WY.
  Nie trudno zauważyć, że z otwarciem obiektu już były jakieś problemy.
  Czyżby dzięki Panu i tej grupie radnych nadchodzi czas zamknięcia?
  Na dzień dzisiejszy za Pańskich rządów to niby nowoczesne targowisko w Łęcznej ma jakiegoś pecha.

  Ps.
  Podsumowując mój opis zastanawiam się, czemu zakończył Pan pracę w KWK Bogdanka, czyżby sposób komunikowania się z podwładnymi nie spodobał się ówczesnej dyrekcji kopalni?

 10. Apel do wszystkich kupców!
  Nie przyjeżdżajcie :). Kasy nie będzie z targowiska to misiu zmięknie ;). Skoro dla niego kasa jest ważniejsza to nie dawajcie mu jej 🙂

 11. Czyli o tym jak osobie która wcześniej płaciła 30 PLN, a dzisiaj około 100 PLN, wmówić że płaci tyle samo 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.