Jak zmienić Lublin w najlepsze miasto na mapie Polski?

Nie da się zaprzeczyć, że myśląc o kluczowym ośrodku dla gospodarki, kultury i edukacji w Polsce wschodniej – trzeba wskazać Lublin.

Jeśli połączymy to z legendarnym dziedzictwem historii – mamy potencjał na topowy ośrodek w kraju. Jest też sport, jest rozrywka dla każdego z grami na https://nowe.polskiekasynos.com/, są inne atrakcje.  Czego jeszcze potrzeba, żeby miasto stało się liderem jakości życia i rozwoju w Polsce? Rozważmy kilka opcji!

Na początek – jak wykorzystać historię?!

Lublin posiada prawa miejsce od 1317 roku, co czyni go jednym z najstarszych miast! To tutaj powstała też Unia Lubelska w 1569 i słynny obóz na Majdanku w czasie niemieckiej okupacji. Te wydarzenia w połączeniu z zabytkową architekturą  (Stare Miasto, Zamek Lubelski, Kaplica Trójcy, Katedra Lubelska) aż się proszą o wykorzystanie nowoczesnej technologii. Oto parę możliwości:

  • VR (Wirtualna rzeczywistość). Niezłym pomysłem mogą być wirtualne wycieczki, ale nie w czasie rzeczywistym, a w czasach historycznych. Jak wyglądał Lublin 500 lat temu? Okazji to zilustrowania historycznych wydarzeń w formie cyfrowej wycieczki nie brakuje!
  • Promocja lokalnych zabytków. Lublin ma znacznie ponad ćwierć miliona mieszkańców – w tym wielu młodych, pomysłowych ludzi. To niewykorzystana baza talentów, które mogą wspierać promocję kultury w nowoczesnych trendach w zamian za lokalne benefity.
  • Wydarzenia rozrywkowe. Dobra zabawa zawsze przyciąga więcej osób, niż sztywne, tradycyjne wycieczki. Jest dużo miejsc, które w połączeniu z dobrze spędzonym czasem zapadną w pamięć i będą polecane dalej!

Europejska Stolica Kultury 2029

To prestiżowy, a mimo to – słabo rozpoznawalny tytuł. Jednocześnie to świetna okazja, żeby wyjść z promocją miasta nieco szerzej, również poza granice Polski. W tym będą pracować lokalne samorządy, ale warto przede wszystkim:

  • Nawiązywać partnerstwa między miastami
  • Wykorzystać tytuł do promocji eventów, festiwali
  • Promować miasto na międzynarodowych targach, np. ITB Berlin, Expo
  • Ponownie – Social Media. Połączenie rozrywki i edukacji. Nie ma aktualnie lepszej platformy do darmowej promocji.

Gospodarka + innowacje

Nie ma możliwości, żeby miasto rosło w siłę bez zainteresowania i wsparcia inwestorów. Tutaj Lublin może się cieszyć dobrą lokalizacją, ponieważ jest największym ośrodkiem Polski wschodniej. To tam otwierają się bramy wschód oraz południowy wschód Europy. Sektory, gdzie warto szukać potencjalnych inwestorów to m.in.

  • Logistyka.
    • Miasto przecina szlaki transportowe krajów nadbałtyckich, Bałkany, a także Ukrainy z Europą Zachodnią.
    • Infrastruktura jest na miejscu. Lotnisko obsługuje usługi towarowe, nie brakuje dróg szybkiego ruchu i kolei.
    • Lublin posiada niemal 500 tysięcy m2 nowoczesnych obiektów magazynowych. Działają takie firmy jak Panattoni, MLP, FedEx, UPS, InPost i więcej!
  • Technologia.
    • Mówimy o największym ośrodku Akademickim w Polsce wschodniej. Ponad 60 tysięcy studentów, niemal 10 tysięcy z zagranicy.
    • Finansowanie dla startupów. Są platformy takie jak Unicorn Hub, czy Idealist. Są fundusze pożyczkowe oraz VC. Jest finansowanie dla firm z Urzędu Pracy oraz Unii Europejskiej!
    • Działają też inkubatory przedsiębiorczości dla młodych i początkujących.
  • Energetyka.
    • Na miejscu już jest największy blok gazowo-parowy w Polsce w elektrociepłowni Wrotkowo.
    • Pozostaje pole to inwestycji w odnawialne źródła energii. To opcja dla PGE lub firm z branży OZE, takich jak FreeEco, Eco-Energia, czy Sun Electric.

Jak podnieść jakość życia mieszkańców?

Nie ma wątpliwości, że napływ nowych osób, które mogą wnieść wkład w rozwój miasta to klucz. Do tego potrzeba odpowiednich warunków. Na co zwracają uwagę ludzie, decydując się na przeprowadzkę do innego miasta?

Infrastruktura

Temat jest dość szeroki, natomiast istnieje kilka kluczowych obszarów, tożsamych dla większości populacji:

ObszarZakresKorzyści
Drogi miejskiePołączenia w centrum, obwodniceMniejsze korki, krótszy czas przejazdu
Transport miejskiLinie tramwajowe, autobusowe, ścieżki roweroweMniejsze korki, mniej zanieczyszczeń, więcej opcji dla niezmotoryzowanych
Tereny zieloneParki, obszary rekreacyjneJakość wypoczynku, rozrywka, jakość powietrza
Systemy Smart CitySystemy parkingowe, monitoring, gospodarka odpadamiBezpieczeństwo, wydajność energetyczna

Zrównoważony rozwój

Tanie miasto, czyli niskie rachunki i opłaty to podstawa. Poza rozwiązaniami typu Smart City można iść szerzej. System recyklingu – wygodne, takie, z których mieszkańcy chcą korzystać. Energooszczędność. Nie tylko w formie usług i inwestycji – także edukacja. Wiele osób nadal nie wie, ile możesz zaoszczędzić pieniędzy na rachunkach bez większego wysiłku.

Ciekawe przykłady, które stosuje się za granicą, a w Polsce są nadal mało znane to:

  • Mikro-leśnictwo w miastach (Japonia)
  • Neutralnie klimatyczne dzielnice (Niemcy)
  • Podziemne zbiórki odpadów (Barcelona)
  • Samowystarczalne energetycznie budynki (Australia)

Dalszy rozwój edukacji

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że szkolnictwo wyższe w Lublinie stoi na niezłym poziomie. Są tutaj kierunki, które mają taką renomę, że studenci przyjeżdżają z drugiego końca kraju! Takim przykładem jest znana w całym kraju weterynaria na Uniwersytecie Przyrodniczym. Co jeszcze można zrobić?

Przyszłościowym kierunkiem są przede wszystkim studia w innych językach, które mogą przyciągnąć nie tylko studentów zagranicznych. To też dobra baza pod przyszłe współprace z globalnymi inwestorami. Innym kierunkiem są dalsze kolaboracje i programy wymian z innymi uczelniami.

Na koniec, trzeba też być na bieżąco z najnowszymi trendami. Technologia zmienia się w mgnieniu oka. Programy do marketingu sprzed 10 lat są dzisiaj w dużej mierze nieaktualne. Bieżące dostosowywanie programów do biznesowej rzeczywistości to klucz!

Jak wspierać kulturę i życie towarzyskie w Lublinie?

Inkluzywność to klucz to zadowolonego społeczeństwa w XXI wieku. Każdy chce się czuć mile widziany, szanowany i uwzględniany. Jak realizować i tworzyć takie warunki? Oto kilka propozycji:

  • Wymiany międzynarodowe. Znany model wśród studentów, ale nie musi chodzić tylko o edukację! Dobrze sprawdzą się wszelkie projekty sportowe i artystyczne.
  • Warsztaty i festiwale dla młodzieży. Poszanowanie dla różnych kultur to fundament, który należy budować  od najmłodszych lat!
  • Okazje do ciekawych wolontariatów. Budujemy w ten sposób nawyk pomagania, przebywania z różnymi ludźmi i komunikację.

A jak to może wyglądać w praktyce? Wystarczy spojrzeć na Festiwal La Merce w Barcelonie, Festa di Milano z Mediolanu, czy nawet idąc bardzo szeroko – legendarny karnawał w Rio. To wszystko celebracja wielokulturowości.

Wnioski: jak Lublin może stać się topowym miastem w Polsce?

Droga na szczyt nigdy nie jest łatwa, ale Lublin posiada odpowiednie fundamenty, żeby powalczyć o miano najlepszego miasta do życia w Polsce! Proces wymaga zadbania o wszystkie potrzeby. Infrastruktura, edukacja, kultura to duże projekty na lata. Nie wolno jednak zapominać o praktycznych kwestiach, takich jak wygodna komunikacja, miejsca parkingowe, czy niskie rachunki.

Udostępnij ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.