Łęczna: Pod płaszczykiem pomocy dla uchodźców, burmistrz chciał samodzielnie zarządzać finansami gminy! [Video]

Dzisiaj, kolejny raz w obecnej kadencji, została zwołana sesja rady miejskiej na wniosek burmistrza. Powód tym razem był. Radni mieli przegłosować uchwały związane z pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Jedna z nich szczególnie zwróciła ich uwagę. Odbierała bowiem radzie decyzyjność w sprawie finansów gminy, oddając ją burmistrzowi.

O ile uchwały upoważniające dyrektora MOPS do załatwiania indywidualnych spraw dotyczących świadczeń z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, czy w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla miasta partnerskiego na Ukrainie, nie budziły wątpliwości. To duży niepokój spowodowała uchwała w sprawie upoważnienia Burmistrza Łęcznej do dokonywania zmian w budżecie Gminy i wieloletniej prognozie finansowej. Te zmiany w myśl uchwały miały dotyczyć jedynie sytuacji związanych z pomocą uchodźcom.

Pamiętamy jednak niedawne lawirowanie Leszka Włodarskiego, kiedy rada odebrała mu pieniądze na propagandę. W myśl zapisów ustawy covidowej wydał biuletyn urzędu, w którym tradycyjnie się lansował, a przy okazji dał wzmiankę o szczepieniach.
Podobnie zdarzyło się w kolejnym wydaniu biuletynu, który oficjalnie miał promować rozliczanie PIT w gminie Łęczna. Natomiast w środku (oprócz zachęty do rozliczania PITu na miejscu) znalazła się oczywiście solidna dawka miejskiej propagandy.
Nie trudno sobie więc wyobrazić kolejne wydanie takiego biuletynu, w którym np. jeden artykuł zostałby napisany po ukraińsku (np. o formach pomocy), a reszta… wiadomo 🙂
Kilka miesięcy temu media donosiły o całych osiedlach budowanych oficjalnie na potrzeby kwarantanny.
Nie trudno jest zatem sobie wyobrazić, burmistrza ściągającego środki z niewygodnych dla niego inwestycji, na rzecz choćby kampanii informacyjnej.
Taka uchwała odbierała by w istocie kontrolę i decyzyjność rady nad czynionymi zmianami w gminnych finansach, oddając je burmistrzowi (jednoosobowo).

Takie obawy pojawiły się również u radnych:

Finalnie radni stosunkiem głosów 12 do 8, odrzucili projekt uchwały w w/w zakresie. Jak podkreślił radny dr M. Fijałkowski, „Po to bierzemy diety, żeby pracować dla miasta i mieszkańców. Nie ma więc problemu abyśmy zbierali się wtedy, kiedy jest potrzeba, nawet kilka razy w miesiącu. Nie ma żadnego powodu żeby rada rezygnowała ze swoich kompetencji.”
Poniżej wynik głosowania:

Udostępnij ten wpis!
Both comments and pings are currently closed.

4 komentarze do artykułu "Łęczna: Pod płaszczykiem pomocy dla uchodźców, burmistrz chciał samodzielnie zarządzać finansami gminy! [Video]"

 1. Aldona pisze:

  Wyrzucić jego z urzędu a skarbniczka chyba nie wie co robi.
  Też powinna odejść.

 2. antykos pisze:

  Nie byłem uczniem tego pana, gdy w szkole pracował, więc nie wiem czego on uczył oprócz włączenia komputera i przeglądarki internetowej, bo na pewno nie wykorzystania rekurencji w programowaniu.
  Mimo wszystko byl pedagogiem, więc swoich uczniów powinien uczyć tego, aby w swoim postępowaniu nie upodabniali się do dyktatorów, lecz decyzje dotyczące dobra wspólnego podejmowali gremialnie i demokratycznie, chociaż ciężko chyba by mu było tęgo uczyć, bo w jego umyśle zachodzi pewnego rodzaju rekurencja polegająca na tym, że chcąc pomagać ofiarom, musi posiadać władzę ich oprawcy.

 3. Wilq pisze:

  Brawo radni. Dobrze, że chociaż oni mają trzeźwe spojrzenie na sytuację.

 4. Margerita pisze:

  Jeśli taki był zamiar, to jest to wyjątkowo odrażające. Jeszcze to podpinanie się pod pomoc dla uchodźców co chwile. Wszystko dla lansu.

WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes