Kosiarski: Mieszkanie+ nie dla Łęcznej! [Audio]

Na obecnym etapie 30 miast w kraju przyłączyło się do projektu, podpisało list intencyjny i przekazało działki. Wśród nich Biała Podlaska i Świdnik. Łęcznej nie ma w tej grupie!
Tak zdecydował włodarz, jak się później okazało, nie znając warunków. Nie przeszkadzało mu to jednak w rzucaniu „argumentami” o populizmie i mydleniu oczu 🙂 Zabrakło tylko tradycyjnych: kłamstwa i manipulacji.

Podczas ostatniej sesji radni zapytali wodza o możliwość udziału naszego miasta w programie Mieszkanie Plus. W wielkim skrócie program ma dostarczyć średniozamożnym tanie mieszkania czynszowe z kosztem budowy ok. 3000 zł za metr i ze średnimi stawkami najmu wynoszącymi od 10 do 20 zł [SZCZEGÓŁY]. Jedynym wkładem gminy jest uzbrojona działka.
Odpowiedzi Kosiarskiego posłuchacie poniżej:

Tego festiwalu bzdur i porównywania mieszkań z programu do komunalnych lub socjalnych nie wytrzymał radny Pawlak i wypunktował włodarza. Nagranie ma 10 minut ale szczerze radzę Wam przesłuchać je w całości.


Skąd Waszym zdaniem łęczyński włodarz czerpie wiedzę… A może to takie „nie, bo nie”?

O ile jestem przeciwny szerokiemu rozdawnictwu publicznych pieniędzy a’la 500+, to program Mieszkanie Plus miałby w Łęcznej co najmniej jeden pozytywny skutek (poza oczywistym zabezpieczeniu czterech kątów dla młodych).
W mojej opinii wpompowanie w rynek 100 nowych lokali na preferencyjnych warunkach, obniżyłoby ceny mieszkań w naszym mieście, które niejednokrotnie dorównują lub nawet przewyższają te z Lublina.

Przypominam, że jeszcze kilka lat temu, włodarz nie widział sensu budowy żłobka, prowadzenia rejestru umów czy choćby dekorowania miasta na święta(LINK). Dzisiaj mamy rejestr, żłobek i ozdoby świąteczne.
Czy kolejny raz trzeba aby ktoś zagroził usunięciem ze stołka aby wydelegował jednego z dwóch swoich pomagierów do sprawdzenia czego dokładnie dotyczy omawiany projekt, do kogo jest kierowany i jakie wymagania spoczywają na gminach? Skoro jak twierdzi rozumie, że czasy się zmieniły, to dlaczego nie wyciąga wniosków?

Zastanawiacie się pewnie czym ów jegomość zajmował w minionym miesiącu? Zgodnie ze złożonym sprawozdaniem: pojawiał się na ślubowaniach klas pierwszych w szkołach, brał udział w modlitwie, przyjmował delegacje nauczycieli czy przedstawicieli miasta partnerskiego, wziął też kredyt. Nie znalazłem w tym sprawozdaniu ani jednego spotkania z inwestorem/inwestorami (przedstawicielami biznesu), a szkoda…

PS. Jakie jest Wasze zdanie. Czy Łęcznej potrzebny jest program Mieszkanie Plus?

Udostępnij ten wpis!

31 przemyślenia na temat „Kosiarski: Mieszkanie+ nie dla Łęcznej! [Audio]

  1. Jesli chodzi o leczynski urzad to nie zmienil zdania. Nie jest zainteresowany tym projektem.

 1. Całe poparcie dla władz Łęcznej widać było dziś na święcie 11 listopada. Na. Placu przy cmentarzu oprócz pocztów sztandarowych i orkiestry górniczej garstka łęcznian oficiele porażka

  1. Tak jak „rasowy” katolik chodzi do kościoła, a nie dla księdza. Tak wszyscy mieszkańcy powinni pojawić się dziś na obchodach 11 Listopada. Hipokryzja czy coś innego?

 2. Zakładając że będziemy płacić 20 zl za kazdy metr to daje przy 60m 1200 zł aby mieszkanie bylo kiedys nasze musimy dolozyc 20% do czynszu. Przy 25 latach trwania tych płatności daje nam 1200 + 20%= 1440x 300 ( ilosc miesiecy w 25 latach) daje nam ” tylko” 432.000.
  Faktycznie mieszkanie za darmo. Hee
  Kupując mieszkane 60 m po 4500 za metr daje 270.000. Dokładając koszty kredytu wyjdzie to samo lub taniej.

  1. Zapomniałeś o kilku kwestiach. Badałam swoją zdolność przy próbie zakupu mieszkania 170 tys to wszystko na co mogę sobie pozwolić, a trzeba było 250 tysi.
   Od nowego roku będzie trzeba mieć jeszcze 20% wkładu własnego. Tu nie ma nic za darmo ale wolę taki program niż być skazaną na banki lub wynajęcie mieszkania bez możliwości zostania jego właścicielem.

   1. Jasne. Masz racje. Tylko w rzadowym informatorze jest info ze to program dla klasy sredniej. Wiec osob ktore stac na kredyt-zazwyczaj. Uwazam tez ze wklad wlasny 20 % to dobry ruch bo ludzie brali kredyty bez opamietania. A pozniej problemy ze splata. A i co najwazniejsze musimy sobie uswiadomic ze te mieszkania nie beda w dobrych miejscach. Gminy przeznacza najgorsze dzialki – tak mi sie wydaje. Przy zakupie mieszkania samemu wybierasz sama lokalizacje. Tu bedzie to narzucone. Jezeli bedzie to fajne miejsce ale nie sadze to fajnie. Zmierzam do tego ze ten program nie jest wcale taki superturbo. Nic za darmo. Pzdr

 3. JESZCZE RAZ PYTAM, NA NAGRANIU RADNY PAWLAK PRZYWOŁUJE PRZYKŁAD UPADKU PROJEKTU REWITALIZACJI, KTÓREJ? PODZAMCZA CZY RYNKU II?
  Z JAKIEGO POWODU MA DO NIEJ NIE DOJŚĆ?

  1. Zmieniły się przepisy (władza o tej zmianie wiedziała) ale może to skutkować zaniechaniem prac przy następnych etapach rewitalizacji zarówno Rynku jak i Podzamcza. Szerzej o tej kwestii napisze w osobnym wpisie na blogu (z nagraniem).

 4. Trzeba wspomniec ze ten program wcale nie jest tanszy niz kupno miszkania na kredyt. Poczytajcie jak ma to funkcjonowac i dopiero trzepcie piane.

  1. Czytając artykuł na stronie https://mieszkanieplus.com/ okazuje się, że jedynym kosztem jest opłata za wynajęcie lokum 10-20 PLN za m2.
   Przyjmijmy zatem że wynajmujemy mieszkanie 60 metrowe przy najwyższej cenie wynajmu 20PLN/m2 – mamy 1200 PLN kosztów. Czyli niecała jedna (nawet połowa w zależności od długości spłaty) rata kredytu na mieszkanie. Dodatkowo odpada nam czynsz ok 500 PLN. Jakbym zatem nie patrzył, jest to program korzystny.
   Popraw mnie proszę, jeśli zauważysz błąd.

   1. Może za bardzo mne poniosło że taniej. Ale wezmy pod uwagę że są to mieszkania na wynajem. Czyli wynajmujemy mieszkanie za 1200 ( 60 x20). Czy to taka super oferta. ? I kolejne pytanie jaki standard. Pisza ze to super oferta dla klasy sredniej wiec standard powinien byc sredni jak bedzie ? Okaze sie.

    1. Tak, to wynajem tylko, że po x latach wynajmu mieszkanie przechodzi na Twoją własność. Te 1200 PLN miesięcznie to naprawdę niewielki koszt.
     PS. Kilka lat temu zdarzyło mi się wynajmować kawalerkę za 1500 PLN.

     1. Aby mieszkanie przeszlo na wlasnosc trzeba dolozyc 20 % do czynszu. No i zasadnicze pytanie ile ma trwac ten program. ?

     2. Ja od osoby prywatnej wynajmowałem kiedyś M4 za 800 plus opłaty.

      Nie zapominajmy o opłatach bieżących typu woda prąd ogrzewanie, które tez nie należą do najniższych. Teraz podsumowując:
      1440 czynsz (zawiera dodatkowe 20% na wykup)oraz
      opłaty dodatkowe załóżmy 500.
      Zakładając że program jest kierowany do młodych robi się dużo i chyba lepiej wziąć kredyt (rata za 300000 wyjdzie podobna) a mieszkanie jak mi się noga nie powinie będzie moje. Jak się powinie to mogę sprzedać, podnająć itp…

      Wiem wiem, nie mam zdolności kredytowej, ale skoro nie mam takiej zdolności to i na wynajem mnie nie stać i mieszkam u mamusi.

     3. Właśnie. Nie wziąłem tego pod uwagę. Co w sytuacji kiedy będziemy chcieli „pozbyć” się tego mieszkania. Przecież nie jest nasze więc to co do tej pory wpłaciliśmy – przepada ???. Według mojej oceny program beznadziejny.
      Jak teraz to widzisz Bartol ? kiedy pojawia się sporo argumentów za tym iż ten program to DNO.

     4. Jeśli ktoś wychodzi z założenia, że coś mu się należy i nie chce niczego poświęcać to rzeczywiście ten program nie jest uszyty dla niego.
      Znam jednak sporo małżeństw, które z chęcią z takiego programu skorzystają. Faktycznie program dotyczy klasy średniej i jest to w moim odczuciu informacja wprost, że nie mamy tutaj do czynienia z mieszkaniami komunalnymi.
      Jeśli powinie nam się noga przy kredycie to bank zlicytuje nam to mieszkanie, w przypadku m+ mogę się tylko domyślać, że weźmie go następna osoba, więc scenariusz dla obu wariantów jest taki sam.
      Podsumowując: traktuję ten program jako bardziej rozbudowany wynajem (z możliwością wykupu) i niższymi kosztami.
      Jeśli ktokolwiek myśli, że sprzedaż mieszkania na kredyt (w obecnym czasie) spowoduje, że zwróci się nam jakaś część wpłacanych środków, jest w grubym błędzie. Czasy tanich kredytów bezpowrotnie minęły w 2008 roku.
      Zastanawiam się także w którym banku za te 300 000 PLN kredytu otrzymacie ratę rzędu 1400 PLN (i na jaki okres)? będą to raczej okolice 2000 PLN + czynsz.

 5. To jest śmieszne!!! kosiarski nie robi nic, aby poprawić sytuację młodych ludzi!

 6. W następnych wyborach jest potrzebny kandydat z jajami,zgadzam się z Newage i Karina 82, Bartol to być może bardzo dobry kandydat pod warunkiem że odważy się wystartować .Kosiarskiemu zależy na takim kandydacie opozycji jakim jest pan Fijałkowski z całym szacunkiem do tego pana jest bardzo dobrym radnym ale nie widzę go w roli burmistrza.

 7. Panie burmistrzu, nie podoba się Panu program mieszkanie + bo nie widzi Pan w tym zysku. A Pana plan zagospodarowania blokujący rozbudowę Łęcznej za prywatne pieniądze również nie przynosi zysku. Nie pozwala miastu na rozwój, co za tym idzie podniesienie budżetu.

  1. Czasem wypada mi się z tobą zgodzić onleczna. W konsekwencji będzie tak ze w łecznej będą pola zamiast rozwoju i emeryci zamiast młodych którzy uciekną. Ale przecież nie da się.

 8. Program jak najbardziej potrzebny. Młodzi ludzie masowo uciekają z Łęcznej. Mieszkania drogie i tylko na rynku wtórnym. Każdy ucieka bo 15 km od Łęcznej już jest wiele taniej. Kosiarski zakłamuje rzeczywistość nie widząc tego. Ale co się spodziewać. Niech młoda osoba weźmie kredyt zmieni prace i jakoś to będzie. Tak przecież najlepiej.

 9. Zaraz zaraz, w wypowiedzi pojawia się informacja o problemach z rewitalizacją, o którą chodzi rewitalizację? tej od Podzamcza i firmy Kanska czy Rynku II w ramach Szlaku Sobieskiego?
  Można prosić o więcej informacji

 10. Widocznie wg WODZA w Łecznej nie ma osób mało i średnio zamożnych … kur….. ile no ile jeszcze czasu ciemnogród zwany Łęczna bedzie na to pozwalal. Na sprawowanie władzy przez takich ludzi. Bez urazy ale P. F. Kontrkandydant też nie jest odpowiednią osobą to sprawowania władzy w Naszym mieście. Mega popieram Bartol Twoją stronę. Ale i tak jestem przekonany że przy najbliższych wyborach wygra obecny burmistrz.

 11. Bo ten człowiek myśli według własnej wizji on ma gdzieś ludzkie potrzeby. Jemu nie trzeba to wam pewnie też nie. Tu nic nie będzie a miasto się zwija. Taki gospodarz.

 12. Co za tępy człowiek…. Nie bo nie… Czy on nie widzi, że z Łęcznej uciekają ludzie?? Z roku na rok liczba mieszkańców miasta malej. Zamiast dać szansę na własne mieszkanie mniej zamożnych, które zatrzyma ich w mieście to nie bo nie. Nawet gdyby miasto miało zainwestować w przyłącza aby w Łęcznej przybyło lub chociażby zatrzymało się kilkadziesiąt rodzin to czy nie jest to lepsza inwestycja niż opłacanie straży miejskiej czy inne głupoty opłacane przez teodora…

 13. nie w temacie ale gdzie jest żłobek w Łęcznej?? (państwwy prywatne za prawie 800 zł msc mnie nie interesują)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.