Łęczna: Zakończył się audyt w oświacie. Pokazał przerost zatrudnienia i milionowe marnotrawstwo pieniędzy!

Mówiło się o tym od lat ale urzędnicy i dyrektorzy szkół zaprzeczali. Niedawno zakończył się zewnętrzny audyt w miejskich jednostkach oświatowych. Mimo, że urząd miejski w Łęcznej, trzyma tę informację (IMHO celowo) w tajemnicy, to część danych już wyciekła! Badanie kosztowało nas kilkadziesiąt tysięcy złotych ale korzyści finansowe dla gminy mogą być gigantyczne. Jak to możliwe?

Na początku roku otrzymałem informację o tym, że zakończył się zewnętrzny audyt placówek oświatowych podległych burmistrzowi. Badaniem zostały objęte następujące placówki:

SP Nr 2 ul. Szkolna 53 / ul. Piłsudskiego 12
Szkoła Podstawowa Nr 4 ul. Jaśminowa 6
Przedszkole Publiczne Nr 1 ul. Tysiąclecia 12
Przedszkole Publiczne Nr 2 ul. Staszica 17
Przedszkole Publiczne Nr 3 ul. Braci Wójcickich 29
Przedszkole Publiczne Nr 4 ul. Obrońców Pokoju 13

Pierwsze wnioski pokazują to, o czym w Łęcznej mówi się, a także pisze się od lat.
Po pierwsze przerost zatrudnienia. Przywołane przykłady mają głównie dotyczyć świetlic, gdyż tam powstawały nowe etaty, podczas gdy zatrudnieni wcześniej nauczyciele nie osiągali nawet minimalnego wymiaru godzin. Zgodnie z kartą nauczyciela, jeśli nauczyciel nie osiąga wymaganej liczby godzin, to gmina dopłaca za „puste przebiegi”. „Etat” nauczyciela to 18 godzin tygodniowo.

Przywołany przerost zatrudnienia wpływa w oczywisty sposób na gminne finanse. Optymalizacja w tym oraz w kilku innych obszarach wiązałaby się z zaoszczędzeniem astronomicznej sumy pieniędzy. Ma to być nawet 5,5 miliona złotych rocznie! TAK, pięć i pół miliona złotych.

Podczas gdy Leszek udaje, że szuka śmiesznych oszczędności, na tacy leży pięć i pół bańki gotówki, którą można przeznaczyć na inwestycje, czy rozwój placówek oświatowych.
Przypomnę tylko, że wybudowany od podstaw, nowy basen w Wólce Rokickiej kosztował 12 milionów złotych.

Dlaczego treść audytu i wniosków nie została dotychczas ujawniona? To popsułoby w mojej ocenie plany włodarza. Jak już wiemy walka z przerostem zatrudnienia, objawiła się zatrudnieniem radnego Adama Susza w Szkole na ul. Szkolnej(LINK). Kilka miesięcy wcześniej wice dyrektorem tej szkoły została była już radna (popierająca Włodarskiego) Danuta Szychta-Zagwodzka. To też pewnie przypadek 🙂

Poprosiłem już urząd miejski o ujawnienie pełnej treści protokołów powstałych w wyniku opisywanego badania.
Radni, a w szczególności komisja oświaty, powinni z całą siłą wymóc na burmistrzu pilne wdrożenie zaleceń audytu. No chyba, że dbanie o interes gminy i pieniądze nie jest w interesie „skaczącego” Leszka i jego przytakiwaczy.

Swoją drogą, pokaźne oszczędności dałaby miastu rezygnacja Włodarskiego z funkcji burmistrza. Nie mam odrobiny wątpliwości, że gmina bez burmistrza doskonale sobie poradzi, kompromitacji będzie znacznie mniej, a inwestycyjny hamulec zostanie porządnie zwolniony.
Leszek, oszczędź wstydu mieszkańcom. Zostań profesjonalnym skoczkiem do wody, pracownikiem pośredniaka albo kustoszem zakątka relaksu.

Udostępnij ten wpis!

6 przemyślenia na temat „Łęczna: Zakończył się audyt w oświacie. Pokazał przerost zatrudnienia i milionowe marnotrawstwo pieniędzy!

 1. Ja już tyle pisałam na Facebook ,że Burmistrz łatwo wydaje nie swoje pieniądze ,przykład siedemdziesiąt tysięcy jeden ar łączek kwiatowych ale kwiatów nie było na jesień ziemię przekopano. Likwidacja Straży Miejskiej można było zatrudnić ogrodnika i na stałe dwie osoby do sprzątania i zieleni Burmistrz zatrudnił archeologa który tylko za biurkiem siedzi a o kwiatach nie ma żadnego pojęcia.Rewitalizacja Starej Łęcznej zatrudnia trzech Inspektorów nadzoru jak jeden by wystarczył gdyby uczciwie pracował.Odnośnie rewitalizacji domy nie mają dachów ,zawaliska ale chodniki przy nich nowe co z chodników zostanie przy rozbiórce tych zawalisk .Ładny plac w Rynku Drugim nie ma właściciela gmina może się uwłaszczyć i sprzedać .po co jest prawnik w gminie powinien takie sprawy załatwiać.Rewitalizacja zakończona ale gdzie są Radni jak wszystko tak niechlujnie zostawiono ja mieszkam w Rynku drugim i nie mogę patrzeć na takie niechlujstwo .Stefania Misiewicz wszystko co piszę to prawda.

 2. Now a wheelbarrow it is not enough for Mr Wlodarski. What a shame for people who voted for Him. Leczna deserved a better candidate who will care about all Leczna’s citizens. I am 100% sure that Mr. Kotula will do it.

 3. Kolejny objaw fatalnego zarządzania. Przecież tzw. łęczynska oświata i przyległości nie są z gumy i nie da się w nich upchnąć wszystkich popleczników. Jak długo jeszcze może trwać taki stan rzeczy. Co jednak przygnębia mnie najbardziej to fakt, że obecny burmistrz wcale nie będzie bez szans w następnych wyborach. Stosunkowo mało ludzi zdaje sobie sprawę ze stanu gminy i liczby kompromitacji w trakcie obecnej kadencji – reszcie jest wszystko jedno. Nie liczę na autorefleksję pana burmistrza i podjęcie przez niego decyzji o nie startowaniu w wyborach.

 4. i kto by pomyślał. Ciekawe czy Leszek będzie chciał się narazić nauczycielom? Czy będzie udawał, że audytu nie było?
  Góra kasy do zaoszczędzenia.

 5. To jest jedenaście razy tyle co powinien oszczędzać po likwidacji straży miejskiej. Oczywiście jakby byli strażnicy, nie zostali zatrudnieni w urzędzie. Niech on tylko powie, że nie ma pieniędzy teraz.

 6. Całe miasto śmieje się z takiego burmistrza.
  Ponoć w warzywniaku są już listy z podpisami o odwołanie burmistrza.
  Teraz się nie wywinie.
  Kup taniej warzywa i podpisz listę o odwołanie Wlodarskiego.
  Teraz się nie wywinie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.