Mieszkańcy Łęcznej na potęgę uciekają z miasta!

W 2018 roku informowałem, że Łęczna jest jednym z najszybciej wyludniających się miast w Polsce. W ciągu 14 lat rządów Kosiarskiego w Łęcznej ubyło 2730 mieszkańców. Z początkowych 22 030 w 2002 roku, zostało 19 300. To spadek o 12,4%! Jak jest dzisiaj?

Pewnie też chcielibyście wiedzieć czy skaczący Leszek przyczynił sie do zahamowania lub odwrócenia tego trendu.
Z pomocą przychodzi nam Główny Urząd Statystyczny, który opublikował właśnie najnowsze dane dotyczące liczby mieszkańców naszego kraju. (LINK)

Zgadliście! Dwa lata pracy Włodarskiego (głównie nad własnym PRem), pogłębiło jeszcze ten smutny trend. W 2019 roku w Łęcznej ubyło 16,6% mieszkańców! Na Lubelsczyźnie gorzej jest jeszcze tylko w Bychawie, której ubyło o dwa procent więcej mieszkańców. Tak, zajmujemy drugie miejsce… od końca!

Zaraz pewnie odezwą się obrońcy Leszkowej indolencji z ratusza i powiedzą, że tak jest wszędzie. Sprawdźmy zatem gminy naszego powiatu:
Po 2019 mamy:
– w Gminie Ludwin mamy o 27 mieszkańców więcej
– w Gminie Cyców mamy o 34 mieszkańców mniej
– w Gminie Milejów mamy o 20 mieszkańców mniej
– w Gminie Puchaczów mamy o 12 mieszkańców więcej
– w Gminie Spiczyn mamy o 19 mieszkańców więcej
Tymczasem w Łęcznej (teren miasta i gminy) mamy o 290 mieszkańców mniej. (Miasto -319, Wieś +29)

Urządowi myśliciele powiedzą pewnie „zaraz, zaraz, porównajmy miasta”. No to porównajmy:
Lublin 52 osoby mniej
Chełm 574 osób mniej
Zamość 460 osób mniej
Biała Podlaska 257 osób mniej
Lubartów 159 osób mniej
Świdnik 129 osób mniej
Włodawa 98 osób mniej
Hrubieszów 168 osób mniej
Krasnystaw 111 mniej
Łęczna 319 osób mniej.
Zatem w tej kategorii wyprzedzają nas jedynie dwa byłe miasta wojewódzkie Chełm i Zamość.

Horrendalnie wysokie koszty życia, wysokie koszty podatków i opłat lokalnych, likwidacja szkół ponadpodstawowych oraz nieformalne sitwy rządzące w mieście przynoszą efekt. Brakiem pomysłu na ściąganie inwestorów lub wręcz utrudniając prowadzenie biznesu, władza doprowadziła do sytuacji w której z braku komercyjnej alternatywy, praca w urzędzie staje się atrakcyjna (to chore). To z kolei powoduje, że w łęczyńskich urzędach kwitnie nepotyzm i kolesiostwo. Tak dobrze, wzajemnie powiązanym (patologicznym) organizmem jest bardzo łatwo sterować, choćby przy okazji wyborów.
Co ciekawe, spora część mieszkańców, którzy uciekają z gminy Lęczna, osiedla się w okolicznych gminach, gdzie włodarze nie myślą jedynie o tym jak poprawić swój własny PR.

Czy coś mozna tutaj jeszcze dodać. Myślę, że tak! W tytule jest błąd. Mieszkańcy uciekali z Łęcznej do 2018 roku. Teraz juz najzwyczajniej SPIER-DA-LA-JĄ!

Podziękowania i kwiaty, przesyłajcie cyrkowcowi z pl. Kościuszki.

PS. Łęczyńskie pseudomedia tradycyjnie milczą…

Udostępnij ten wpis!

19 przemyślenia na temat „Mieszkańcy Łęcznej na potęgę uciekają z miasta!

 1. A Ty gdzie uciekłeś pieniaczu?? Śmieszne jest to że bijesz pianę a pierwszy spierdoliłeś z grodu dzika. Nikt nie mówi że jest pięknie i kolorowo ale wina tu jest w mentalności ludzi i w ich podejściu i między innymi nakręcaniu na to że co łęczyńskie co z Łęcznej to złe. Dlatego najlepiej robić zakupy poza Łęczną budować dom poza Łęczną itp. Brak jest tutaj lokalnego patriotyzmu między innymi dzięki wam, którzy to próbują wmówić ludziom. Dlaczego nie napiszesz że jednak w Łęcznej jest coś dobrego, że ma największy w województwie przyrost naturalny ?? To już Ci się nie rzuciło w oczy?? W Łęcznej przede wszystkim powinno się więcej budować bloków tu jest problem. Zobacz sobie liczbę mieszkańców z 2018r miasto
  Łęczna: 18 553 Gmina Łęczna: 22 886 , a w 2020: Miasto:18820 Gmina: 23244, jakiś cud?? Wzrost?? Nie, to w 2019 liczba mieszkańców Łęcznej wzrosła, a to dlatego , że oddano do użytku mieszkania na Jawoszka. Dlaczego o tym nie pisałeś jak był wzrost?? Gdy ruszy budowa na rykowisku również będzie wzrost, a to jak będzie w Łęcznej zależy głównie od nas, a hejtowanie wszystkiego dookoła z w wwa nie pomoże. Pomoże wspieranie lokalnych przedsiębiorców.

 2. złe zarządzanie —-miernoty awansują na prezesów —tylko najłatwiej podwyżkami zarobić na utrzymanie 7 biurokratów -jest bardzo wiele do zrobienia ,co zwyżkowałoby zatrudnienie i tym samym wpływy do Gminy –cóż SAMI -SWOI i nie można prezesowi dać 5 miesiecy próbnych do wykazania się kreatywnością na stanowisku

 3. 1. Ceny są ustawione pod górników czynsze działki woda itp – drogo
  2. Biznes jest pod górników- proste bary żeby się napić piwa z kumplami fryzjerzy i kosmetyczki pod zony górników, kebab, pizza najlepiej na dowóz.
  3 górnika stać żeby pojechać do kina czy na zakupy do Lublina, więc w Łęcznej wymierajacy „Dzik” i ubogi WAmex.
  Mądrzejsi gornicy( Ci którzy chcą czegoś wiecej) budują domy w gminach ościennych ( puchaczowie milejow) bo taniej i ładniej.
  4. Ludzie niezwiazani z LWB też uciekają bo brak perspektyw.
  Nic się nie zmieni, żaden burmistrz nie zmieni mentalności tego zlepku kultur.
  Bartol sam wiesz co piszę bo też wyjechales…

 4. Jak ludzie mają przyjeżdżać do Łęcznej? Tutaj pracy nie było, nie ma i nie będzie.W szczególności dla kobiet. W niektórych samorządach nic się nie zmieniło, mimo że władza się zmieniła. Dostać się do pracy w urzędzie, nawet z wiedzą i doświadczeniem graniczy z cudem. Bogdanka? Nie muszę pisać. Każdy wie jak jest. A poza tym… nie ma gdzie, bo jak ktoś znajdzie etat to się go trzyma zębami i pazurami. Ci którzy mają możliwość to jeszcze coś znajdą w Lublinie, z tym że jest to dodatkowy koszt i czas dojazdu i w niektórych przypadkach nawet 3h. Lubartów ma wielu inwestorów i dużo mniejszych zakładów pracy, a Łęczna…

 5. Dokładnie, nie ma co siedzieć w dziurze co nie ma szans rozwoju, za to podwyżki i nepotyzm jak był tak był.
  Nie ma szans na zmiany, spier….ać i to szybko 🙂

 6. Dokładnie tak. Lata całe nie dbali o to żeby tu się cokolwiek rozwijało poza supermarketami i takie mamy skutki. Młodzież już po szkole podstawowej musi wyjeżdżać do innych miast. I tam jak zobaczą, że można inaczej żyć a urzędnik może pomoc to aż się chce żyć. W Łęcznej dno i wodorosty. Przetargi w urzędzie od lat te same firmy wygrywają.

 7. Gdyby byli godni kontrkandydaci na burmistrza to może by się i coś zmieniło a tak siedzimy w bagienku i się kisimy 🙃

 8. Włodarski pisiorska wycieraczka pod nogi ale tutaj rżnie debil pana na włościach

 9. Hmmm. Ja myślę że większość osób uciekających to osoby które stać na kredyt żeby zakupić działkę i wybudować dom. Ludzie myślą wolą wybudować mały dom i nie płacić haraczu spółdzielniom. Jak mają do wyboru kredyt na zakup mieszkania lub domu, to wybierają dom. W szczególności jak ktoś ma już działkę budowlaną. Wtedy wybór jest raczej jasny. Wolą mieszkać w własnym domu. A że ceny działek w powiecie łęczyńskim są duże to uciekają do sąsiednich gmin gdzie cenny ziemi są niższe i tam się budują, zresztą nie ma czemu się dziwić. Zgadzam się też z tym że życie w Gminie Łęczna jest drogie. I tu koło się zamyka. Pozdrawiam.

 10. Ooo tak…nepotyzm i kolesiostwo. Wiem coś o tym. W łęczyńskiej oświacie nie ma inaczej. Prawda panie A.R. Ma pan wybitne zasługi w tych sprawach.

  1. Wielka prośba o szczegóły na adres redakcja@lle24.pl Być może wiesz coś, czego ja jeszcze nie wiem 🙂 Tradycyjnie gwarantuję anonimowość.

  1. Podwyżki również biorą się ze zmniejszającej się liczby mieszkańców. Mniej wpływów z podatków i opłat więc trzeba podnosić żeby to wyrównać. Przecież nagrody trzeba przyznać ludzi swoich zatrudnić. Skądś trzeba na to brać.

 11. Niestety, bardzo celna diagnoza. Władza nie jest zainteresowana ściąganiem inwestorów, bo kiedy miejsca pracy w urzędach nie będą atrakcyjne, nie będą mogli manipulować społeczeństwem. Dzisiaj jest krótko. Albo zamykasz pysk albo ciebie, syna czy córkę zwolnię z roboty. Dlatego nic się nie zmienia w Łęcznej. To smutne.

 12. Wyprowadziłem się z Łęcznej i szczerze powiem, że podejmując taka decyzję naprawdę miałem również na myśli sposób zarządzania miastem przez ówczesnego burmistrza, p. Kosiarskiego.

 13. Mam taką nadzieję, że to pierwsza i zarazem ostatnia kadencja tego Pana.

 14. Nic dodać nic ująć. Jest to wina wyborców. Łęczna lubi głuptaków dwunogich. Tak naprawdę Kto rządzi miastem nauczyciel?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.