Podatki lokalne niższe o 50% – To możliwe!

Niestety, jak się pewnie domyślacie nie w Łęcznej. Dzisiaj trochę o realnych (wcale nie populistycznych) pomysłach na wzmocnienie gminnego budżetu. Jak podało Radio Rzeszów, wyjątkowo niskie podatki obowiązują w gminie Wiązownica na Podkarpaciu. Od sześciu lat mieszkańcy płacą tam podatki o 50 % niższe w stosunku do stawek maksymalnych ustalonych przepisami prawa.

Obniżkę wprowadzono licząc na wzmocnienie gminnej kasy i po trzech latach od wprowadzenia eksperymentu – tak się stało. Ci co nie płacili zaczęli płacić. Do rzadkości należą sytuacje ,że ktoś prosi o umorzenie zapłaty podatku z przyczyn losowych a przedtem takie sytuacje zdarzały się nagminnie. Co więcej, przybyło nowych podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorcy z sąsiednich gmin, także z Jarosławia przerejestrowali firmy lokując je na terenie gminy Wiązownica. Mówią, że zyskują na tej operacji nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali roku.

Obniżono tam nie tylko podatki od: nieruchomości, od środków transportu i rolny ale całkowicie zwolniono z podatku od nieruchomości miedzy innymi: budynki mieszkalne o powierzchni użytkowej do 350 m kwadratowych, budynki gospodarcze osób fizycznych nie związane z działalnością gospodarczą oraz drogi należące do osób prywatnych.

Da się? Na Placu Kościuszki proszę wyjątkowo nie odpowiadać na to pytanie 😉

(Źródło: http://www.radio.rzeszow.pl)

Udostępnij ten wpis!

Jedna myśl na “Podatki lokalne niższe o 50% – To możliwe!

  1. jednak podkarpacie rozwija się znacznie szybciej. To oczywiście zasługa tamtejszych władz lokalnych. Obniżenie podatków jest możliwe dzięki rozwijającej się gospodarce, porównanie troche kiepskie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.