Sąd: Bogdanka musi ujawnić informacje o wynagrodzeniu zarządu i rady nadzorczej!

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wydał wyrok ws. skargi Fundacji Wolności na spółkę Lubelski Węgiel Bogdanka SA. Sąd nakazał spółce udostępnić wnioskowane informacje oraz zwrócić 100 zł kosztów sądowych. Wyrok sądu zapadł bez udziału stron.

Fundacja Wolności zwróciła się do Bogdanki z wnioskiem o udostepnienie informacji nt. wysokości wynagrodzeń i nagród (wraz z uzasadnieniem) wypłaconych poszczególnym członkom zarządu i rady nadzorczej.

Spółka odmówiła, więc sprawa trafiła do sądu. W odpowiedzi na skargę przedstawiciele spółki twierdzili, że nie są podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji publicznej a wysokość wynagrodzeń zarządu i rady nadzorczej nie stanowi informacji publicznej.

Sąd odrzucił argumentację spółki. W wyroku stwierdzono, że Bogdanka SA wykonuje zadania publiczne, bo za takie należy uznać produkcję surowców do wytwarzania energii elektrycznej, ze względu na znaczenie na rozwoju cywilizacyjnego. Ponadto większość udziałów w niej posiada Skarb Państwa (pośrednio, poprzez spółkę Enea SA).

Sygnatura sprawy II SAB/Lu 62/17. Wyrok jest nieprawomocny. Spółka może się od niego odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wcześniej zrobiła to inna państwowa spółka – PGE Dystrybucja, która nie chciała ujawnić informacji o wynagrodzeniu członków zarządu i rady nadzorczej, mimo wyroku sądu administracyjnego.

Źródło: http://gazeta.jawnylublin.pl

Udostępnij ten wpis!
Both comments and pings are currently closed.

2 komentarze do artykułu "Sąd: Bogdanka musi ujawnić informacje o wynagrodzeniu zarządu i rady nadzorczej!"

  1. siwy pisze:

    Bardzo dobrze!!!! w końcu dobiorą się im do dupy tym Darmozjadom. Przyznaja sobie jakieś premie, nagrody nie wiadomo za co, a ile pieniędzy biorą pod stołem to już nikt nie wie. Wydobycie wzrasta cały czas, zyski też a górnik nie ma co marzyć o podwyżce bo te darmozjady dzielą się zyskami.

  2. Yt po pisze:

    Impreza pierwsza klasa https://youtu.be/k4v-zCfpmr4

WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes