Włodarski umarza ponad 31 000 PLN spółce WAMEX. Nie wie czy i kiedy spotykał się z właścicielem! [Dokumenty]

Łęczyński ratusz opublikował własnie wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków lub opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty – w roku 2020 r. Lista ma tylko 16 pozycji (LINK). Największa kwota umorzenia 31 676 PLN dotyczy podatku od nieruchomości dla łęczyńskiego WAMEXu.

Jak pewnie już sprawdziliście pozostałe 15 umorzeń to kwoty od ok. 10 000 do 1000 PLN. Skupmy się jednak na kwocie największego umorzenia.
Informacja o możliwości udzielenia sowitej bonifikaty łęczyńskiej spółce, dotarła do mnie w połowie 2020 roku. Pozwoliłem sobie wtedy zapytać Leszka Włodarskiego o szczegóły.
10 czerwca 2020 przesłałem następujące pytanie: „zgodnie z informacją w sprawozdaniu Burmistrza Łęcznej z pracy między sesjami z dnia 24.03.2020 o spotkaniu w dniu 16.03.2020 z przedstawicielami Regionalnego Forum Gospodarczego w Łęcznej, proszę o wskazanie uczestników tego spotkania (z imienia i nazwiska).”
W zarządzie RF znajdziemy m.in właściciela WAMEXu, czy redaktora naczelnego gazety Pojezierze.
24.06.2020 otrzymałem poniższą odpowiedź z ratusza:


W związku z brakiem jakiejkolwiek reakcji urzędu miejskiego przez kilka miesięcy, w listopadzie 2020 przesłałem kolejne pytanie (znacznie bardziej szczegółowe).
– poprosiłem o informację ile razy w okresie od 01.01.2020 do 20.11.2020 burmistrz Łęcznej rozmawiał oraz spotykał się z p. Wojciechem Adamskim (pełniącym m.in funkcję prezesa CH WAMEX). Prosze o podanie dat w których takie spotkania/rozmowy się odbyły.

Okazało się, że „skaczący” Leszek nie prowadzi żadnego rejestru rozmów i spotkań. Wobec tego 13.12.2020 zadałem kolejne pytanie:
– czy i jeśli tak, to w jaki sposób ewidencjonowane są wizyty interesantów u burmistrza Łęcznej?

Rozumiecie? Przechodzicie obok urzędu miejskiego i wchodzicie na spotkanie z burmistrzem. Bez udziału kalendarza i jakiejkolwiek zapowiedzi. Proste?
Oczywiście zadałem kolejne pytanie:
– poprosiłem o udzielenie informacji, na jakiej podstawie powstają sprawozdania z pracy burmistrza między sesjami zawierające informacje o przyjęciach interesantów?

Na tę „wyczerpującą” odpowiedź oczekiwałem dwa tygodnie. Oczywiście taka „odpowiedź” spowodowała kolejne pytanie do burmistrza:

– 28.01.2021 poprosiłem o udzielenie szczegółowych informacji, jak wygląda powstawanie sprawozdania z pracy burmistrza między sesjami „na bieżąco”. Proszę o opisanie tego procesu.

Kolejnych pytań w tej kwestii nie zadawałem, wiedząc już o decyzji burmistrza. Jak widzicie, miastem zarządza człowiek, który nie pamięta z kim się spotyka.
Włodarski, naprawdę myślałeś, że nikt się nie dowie? 🙂 🙂

Jak sądzicie, z czego wynika brak informacji o spotkaniu lub spotkaniach z prezesem Wamexu? Czy burmistrz czegoś się obawia?

Ta informacja, jako wyjątkowo niewygodna, zostanie z pewnością przemilczana przez łęczyńskie pseudo-media. Aby treść wpisu dotarła do jak największej liczby mieszkańców, kliknij na niebieski przycisk LUBIĘ TO! widoczny pod tym zdaniem.

— Aktualizacja — 27.05.2021 g. 16:06
Jak się okazuje bardziej chętny do udzielania informacji o kontaktach z burmistrzem okazał się właściciel spółki Wamex, Wojciech Adamski, który przesłał poniższą informację:

 1. Znam Burmistrza Łęcznej tak samo jak zna go kilkaset, a może nawet kilka tysięcy osób w Łęcznej
 2. W 2020 roku rozmawiałem z nim telefonicznie 4 bądź 5 razy (pierwszy raz rozmawiałem jak Burmistrz był w izolacji z powodu koronawirusa, po prostu pytałem o zdrowie).
 3. O spotkaniu Burmistrza z członkami RFG w marcu 2020 r  nic mi nie wiadomo ponieważ w ubiegłym roku nie było spotkania Burmistrza z zarządem RFG (być może było to spotkanie z przedsiębiorcami będącymi członkami RFG, którzy mieli swoje indywidualne sprawy do Burmistrza). Przedsiębiorcy, członkowie Forum, nie mają obowiązku informować zarządu o swoich spotkaniach.
 4. Moje pozostałe rozmowy z Burmistrzem dotyczyły składowiska odpadów i agregatów w Zofiówce. Widocznie były mało skuteczne skoro Burmistrz wbrew opiniom mieszkańców wydał decyzje pozytywne dla tej działalności.

W treści artykułu autor podpisujący się jako Bartol sugeruje, że umorzenie podatku od nieruchomości dla spółki WAMEX jest decyzją Burmistrza wynikającą z jakichś spotkań bądź rozmów pomiędzy mną a Burmistrzem. Jest to kłamstwo i pomówienie naruszające moje dobre imię jak również wizerunek zarządzanego przeze mnie przedsiębiorstwa, mogące skutkować utratą zaufania klientów. Stan faktyczny, który redaktor mógł bardzo łatwo sprawdzić, przedstawia się następująco:

 1. Opublikowana w marcu 2020 r tzw. ustawa covidowa zamknęła na prawie dwa miesiące większość lokali w centrach handlowych zwalniając najemców z czynszów za okres lock down’u.
 2. Ustawodawca w art. 67b §1 pkt 2 w związku z art 67a §1 pkt3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) w związku z art. 3 ust. 1 i art. 6 ust. 1 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 8 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej zezwolił na stosowanie umorzenia traktując je jako pomoc publiczną de minimis.
 3. Ze względu na drastyczny spadek przychodów wynikający z pierwszego lockdown’u Firma WAMEX zdecydowała się, po raz pierwszy w swojej ponad 30-letniej historii, na wystąpienie o umorzenie należności względem Miasta Łęczna.
 4. Rocznie Spółka WAMEX płaci do Miasta Łęczna ok. 190.000zł podatku od nieruchomości i pomimo spadku obrotów za marzec 2020 r. o ok. 35% podatek od nieruchomości za ten miesiąc został zapłacony. W związku ze spadkiem obrotów za miesiąc kwiecień o ok. 70% spółka wystąpiła do właściwego organu o umorzenie podatku od nieruchomości za kolejne 2 miesiące.
 5. WAMEX Sp. z o.o. jest firmą transparentną, a nasze sprawozdania finansowe są dostępne w sądzie. W okresie marzec 2020 r. do luty 2021 r. Spółka otrzymała ok. 258.000 zł subwencji z PFR (z tego ok. 129.000 zł do zwrotu), ok. 57.000 zł na refundację wynagrodzeń pracowników z PUP  oraz ponad 31.000 zł z Budżetu Miasta Łęczna. Łącznie Spółka otrzymała ok. 217.000 zł bezzwrotnej pomocy. W stanie prawnym obowiązującym na dzień napisania tego oświadczenia, pomoc otrzymana przez Spółkę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19%, co w sposób oczywisty zmniejsza jej skuteczność, a znaczna część środków wraca do budżetu państwa co daje ok. 176.000 zł pomocy netto. W tym samym okresie Spółka, rozumiejąc trudną sytuację w handlu i transporcie,  udzieliła Najemcom rabatów na łączną kwotę ponad 550.000 zł. Ponadto wszystkie miejsca pracy w Spółce WAMEX zostały zachowane, a pracowników nie objęły żadne obniżki wynagrodzeń.

Udostępnij ten wpis!
Both comments and pings are currently closed.

6 komentarzy do artykułu "Włodarski umarza ponad 31 000 PLN spółce WAMEX. Nie wie czy i kiedy spotykał się z właścicielem! [Dokumenty]"

 1. XYZ pisze:

  Niech zatem wypowiedzą się sklepikarze płacący czynsz panu Adamskiemu, czy któremuś z nich pan Adamski umorzył czynsz za wynajem? Nie sądzę. Sam lubi się nachapać i ciągle mu mało. Jest bogaty, ma wille w Zofiówce, drogie samochody, nie widać, żeby ucierpiał na epidemii, ale umorzenie podatku oczywiście jemu pierwszemu się należy.

 2. Rafela pisze:

  No niestety,takiego mamy gospodarza..Zamiast postawić galerię z prawdziwego zdarzenia(jak np w Świdniku),to pozwala na budowę tych sklepików,które są położone w różnych częściach miasta.No ale wtedy Wamex mógłby upaść…(i z kogo prezes wysiskałby opłaty za wynajem,żeby mieć na chleb i dostatnie życie?)Wniosek nasuwa się sam…

 3. Marii pisze:

  Szlag mnie trafia jak widzę takie zestawienia. Są przedsiębiorcy, dla których konieczność zapłaty podatku (od nieruchomości czy za działalność gospodarczą) jest dużo bardziej dotkliwa, że względu na niższy przychód. Szczególnie w pandemii. I Ci ludzie do dziś nie sądzili, że jest możliwość uzyskania umorzenia podatku (ba, i to jakiego). Sądzę, że w przyszłym roku Włodarski będzie miał problem. Przygniecie go ilość wniosków o umorzenie. I co wtedy? Wyliczanka komu rozpatrzeć pozytywnie, komu nie? No bo z czego urzędników wykarmi jak wszystkim umorzy?

 4. Gabi pisze:

  W tej sprawie zapraszamy do Ludwina 😉

 5. Aldona pisze:

  Coś mi tu nie pasuje?. Czy inni przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie gminy Łęczna mieli szansę, czy byli brani pod uwagę do umorzenie podatku od nieruchomości, czy Ci z tytułem prezesa na pieczątce?
  Napiszę wulgarnie dyma mieszkańców i przedsiębiorców. Kto tym miastem naprawdę rządzi?

 6. WGW pisze:

  W encyklopedii pod hasłem patologia powinien być wpisany nasz urząd miejski. Nie wstyd im takie odpowiedzi pisać?

WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes