Woda i ścieki bez zmian, uchwała dietowa w sądzie!

Uff… Obrady 42 sesji rady miejskiej w Łęcznej zakończyły się dopiero po godzinie 18tej. Nie było nudno.
Radni zajmowali się opłatami za wodę i ścieki, ulgami śmieciowymi, powołaniem nowego przewodniczącego komisji inwestycji, powróciła też sprawa uchwały podwyższającej diety niektórych radnych. Ale po kolei:

Opłaty za wodę
Zgodnie z przewidywaniami opłaty pozostaną na dotychczasowym poziomie (9,99 PLN). Zdaniem opozycji, która miała wiele wątpliwości, co do kolejnego przedłużenia obecnych taryf (według ustawy można je przedłużyć tylko o rok) uchwała przyjęta w obecnej formie może być nie zgodna z prawem.
Poza tym złożenie przez PGKiM nowych taryf musiałoby oznaczać przedłożenie szczegółowej kalkulacji cenowej i sprawozdania finansowego z działalności spółki. Kto wie, może właśnie w tym rzecz aby mieszkańcy nie dowiedzieli się w jakiej kondycji są finanse „komunalnej” (spółki miejskiej) (LINK). Bardzo więc prawdopodobne, że wzorem uchwały dietowej i tą sprawą zajmą się służby wojewody. Zastanawiam się tylko po co urząd opłaca obsługę prawną, skoro później musimy oglądać takie kwiatki.

Diety
Jak już wszyscy wiemy pseudo obywatelski projekt obniżki diet okazał się w rzeczywistości nie wypałem i zamiast obniżyć diety, podwyższył je. Kto wie, być może taki właśnie był zamiar autora. Zastanawiam się tylko jak teraz spojrzy w oczy mieszkańcom, którzy podpisali się pod projektem.
Finalnie głosami koalicji, sprawa uchwały trafi do sądu administracyjnego. Rozstrzygnięcie powinno być znane w ciągu 30 dni. Nie chciałbym być w skórze miejskiego prawnika jeśli sąd przyzna rację wojewodzie…

Ulgi w opłatach za śmieci dla wielodzietnych rodzin
Okazuje się, że projekt bardzo podobny do tego, który ponad rok temu próbowała wprowadzić (bez skutku) opozycja (LINK). Tym razem (zaproponowany przez „dobrego gospodarza”) przeszedł koalicyjne sito i został jednogłośnie uchwalony. Myślicie, że o sukcesie zadecydowała bardziej osoba autora, czy może rok wyborczy?
W myśl uchwały „Dopłata przysługuje na trzecie i każde następne dziecko w rodzinie i wynosi 9 zł miesięcznie, w przypadku gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, zgodnie ze złożoną deklaracją” Zgodnie z zapowiedzią urzędnika, dopłaty mają objąć nawet do 1400 dzieci. Jak dla mnie jest to liczba grubo przesadzona. Chętnie zapoznam się ze sposobem wyliczania.

Wybory przewodniczącego komisji inwestycji
Radni próbowali także powołać nowego przewodniczącego komisji inwestycji (w miejsce po TW tfu.. radnym Matysku). Kandydatów było dwóch: Zbigniew Łagodziński oraz uwaga! Roman Misiewicz (ten sam który w 2012 roku podpisał wniosek radnego Fijałkowskiego o nie podwyższanie opłat za wodę i ścieki, a potem wstrzymał się od głosu). Zgłosił go nie kto inny tylko sam Bogusław Góral. Ot łęczyński inwestycyjny tandem 😉 Ale do rzeczy. W pierwszym głosowaniu był remis, po 8 głosów za każdym kandydatem. Zgodnie z niepisanym zwyczajem obaj radni wstrzymali się od głosu. Honorowym do końca pozostał niestety tylko radny Łagodziński. W ponownym głosowaniu, kiedy na radnego opozycji zagłosowało 9 osób, Misiewicz podniósł rękę za swoja kandydaturą (było więc 9:9). W ten oto sposób nowy przewodniczący nie został wybrany. Zabrakło z pewnością głosu radnej Florek, która przed głosowaniem opuściła obrady..

Monitoring
Dostało się także Najwyższej Izbie Kontroli (tak, tak, już nie tylko wojewoda jest zły, NIK też) za raport o monitoringu miejskim, który w zasadzie przekreśla sens istnienia „Wielkiego Brata” w Łęcznej(LINK). Plik audio z przemową wąsatego pana już niebawem 😉

Jak sami widzicie, nie było krótko. Jednak chyba warto poświęcić chwilę, żeby dowiedzieć się jak pracowali radni na 42 sesji rm. Tradycyjnie w najbliższych dniach, będę publikował najciekawsze nagrania audio z opisywanego posiedzenia.

Udostępnij ten wpis!

3 przemyślenia na temat „Woda i ścieki bez zmian, uchwała dietowa w sądzie!

 1. Najlepszy to jest z tego wszystkiego pan Radny – nazwisko napisane powyżej w tekście, co głosuje Sam na Siebie.
  Czy tylko jedną rękę do góry podnosił?
  Bo przecież podnosząc dwie by wygrał.
  Ostatnio głosował za obniżką swojej diety, czyli był za obniżką swojej ciężko zarobionej jałmużny.
  Obniżył sobie na pokaz, niby swoją dietę a teraz w kalkulacjach tej grupy,jak właśnie On by zasiadł w roli nowego przewodniczącego komisji dieta mu automatycznie wzrośnie – za samo bycie w niej jako przewodniczący.
  Po wyborze tej osoby na przewodniczącego komisji inwestycji na same inwestycję miejskie jeszcze w tej kadencji bym specjalnie nie liczył.
  Ps.
  A prywatnie mogę dopowiedzieć, by na zakończenie i podsumowanie tej kadencji radnego upamiętnić ją np. zainwestowaniem w zakup nowego dobrego „rowera” ze światłami – zapewniającego bezpieczeństwo na jezdni.
  Ps2.
  Trudno nie zauważyć, jak co niektórzy radni trzymają się kupy, w tej koalicji – jeden zgłasza drugiego, by następny zgłosił następnego.
  Tak powstaje tzw. „KLIKA”
  I tak można rządzić bez końca np. naszym miastem. 🙁

  1. Dodałem te dane do wpisu. Wklejam je również tutaj: „Dopłata przysługuje na trzecie i każde następne dziecko w rodzinie i wynosi 9 zł miesięcznie, w przypadku gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, zgodnie ze złożoną deklaracją”

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.