Do czego służy monitoring miejski w Łęcznej?

Odtwarzanie programów telewizyjnych, brak obsługi w godzinach nocnych, jakość obrazu uniemożliwiająca rozpoznanie sprawców przestępstw. To tylko niektóre zarzuty Najwyższej Izby Kontroli, w stosunku do łęczyńskiego monitoringu. To kolejny już obszar w naszym mieście, w którym dobry gospodarz wykazuje w mojej opinii, daleko idącą indolencję.

Informacje przekazane w raporcie NIK są wprost porażające. Dowiadujemy się z niego między innymi, że w sierpniu 2012 roku nastąpiła przerwa w działaniu monitoringu, trwająca ok. pół roku. Wiedzą to pewnie osoby, które w tym czasie próbowały zabezpieczyć obraz z kamer ale nie przypominam sobie aby pozostali mieszkańcy miasta byli o tym publicznie informowani. Cóż znaczy pół roku urzędowej rzeczywistości w stosunku do wieczności…

Podczas kontroli „Burmistrz zapewnił, iż obraz z kamer jest rejestrowany i zapisywany przez 24h i w każdej chwili istnieje możliwość odtworzenia nagrania z interesującego okresu.” Jak było faktycznie?
W raporcie czytamy, że „zarejestrowanie obrazów w sposób pozwalający na ustalenie szczegółów umożliwiających identyfikację uczestników zdarzenia (twarz, sylwetka) bądź pojazdów (nr rejestracyjny), możliwe jest jedynie za pośrednictwem operatorów, tj. w czasie fizycznej obsługi przez nich systemu. Nie jest możliwe ustalenie takich danych (uzyskanie zbliżeń) dopiero na etapie odtworzenia (przeglądania) nagrania (m.in. ze względu na brak automatycznego zoom’u).” W zasadzie burmistrz miał rację, kamery rejestrują obraz non stop ale fakt, że jest on później bezużyteczny najwidoczniej pominął… (celowo?).

To jeszcze nie wszystko. „W trakcie czynności kontroler NIK stwierdził wykorzystywanie przez jednego z operatorów telewizora-monitora, w celu odtwarzania programów telewizyjnych„. Skoro według włodarza, pisanie przez urzędników na forach internetowych w godzinach pracy urzędu, nie jest jakimś wielkim przestępstwem, to mogę się tylko domyślać, że podobne standardy panują w staży miejskiej.

W treści raportu znajdziemy też informacje o nieprawidłowościach przy zatrudnianiu osób pracujących z monitoringiem ale akurat ten punkt wcale mnie nie zdziwił. W komentarzach napiszcie, co w dokumencie NIKu szokuje Was najbardziej.

Pełny raport NIK możecie pobrać tutaj (LINK).

PS. Nawet nie chcę myśleć ile rocznie kosztuje łęczyńskich podatników ten monitoringowy bubel.

Udostępnij ten wpis!

8 przemyślenia na temat „Do czego służy monitoring miejski w Łęcznej?

  1. Okropny jad i pesymizm.Dlaczego nie próbujecie znaleźć pozytywnych rzeczy, tylko samo zło. By wygłosić lub napisać coś dobrze byłoby poznać prawdę.
    Ten pesymizm wychodzi wam najlepiej. Brawo
    Pozdrawiam i życzę dobrego dnia.

    1. Wrzuć proszę jakiś optymistyczny artykuł jeśli potrafisz. Z chęcią go opublikuję. 😉

  2. No ale przecież nie nagrało się żadne przestępstwo więc w czym problem? Szukanie dziury w całym i przeszkadzanie Panu Burmistrzowi w spokojnej pracy.

    1. No właśnie nie nagrało się przestępstwo! Niektórzy nie mają możliwości bronienia się z pomocą świadków i monitoring daje im do tego prawo ale co z tego skoro monitoring nie działa i jak ktoś cię pobije bez świadków to nawet nikomu nie postawią zarzutów..
      Lecz się gościu…

      1. Czyli wg Ciebie lepiej żeby w mieście były przestępstwa i się nagrywały? Pan Burmistrz na to się nie zgodzi. Całe szczęście, że jednak w naszym mieście jest więcej ludzi takich którzy wiedzą, że Pan Burmistrz robi dobrą pracę.

        1. Chyba jesteś niemądry. Ja nie mówiłam, że mają być przestępstwa ale po to jest monitoring żeby ludzie byli bezpieczni. Sami wiemy, że nie jest tu sielsko i anielsko. Żebyś ty był bezpieczny bezrozumny człowieku.

          Byłam kiedyś świadkiem wypadku gdzie sprawca uciekł, było to na łęczyńskim skrzyżowaniu. Sama byłam bardzo zdziwiona i nie zapamiętałam rejestracji samochodu, w takim wypadku dobry monitoring by pomógł. Jakby tobie coś takiego się zdarzyło inaczej byś śpiewał kiedy dowiedziałbyś się, że nic się nie nagrało, bo monitoring to tylko atrapa!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.