Kupcy uratowani, burmistrz z absolutorium!

Dzisiejsza sesja to przede wszystkim sukces łęczyńskich kupców. Dzięki usterkom w projekcie uchwały, wykazanym przez opozycyjnego radnego Mariusza Fijałkowskiego (LINK), nie doszło do głosowania nowych opłat targowych. Burmistrz Kowalski w ramach poprawek do porządku obrad, zaproponował wyrzucenie z niego, właśnie tego głosowania. Dzięki temu, sprzedawcy z łęczyńskiego targowiska nie zapłacą wyższych opłat przez kilka najbliższych miesięcy.

Przed podjęciem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Łęcznej z tytułu wykonania budżetu za 2012 rok, rozpoczęła się dyskusja. W jej trakcie ze strony burmistrza padła między innymi informacja, że opłata za śmieci w Łęcznej nie jest taka wysoka, jest na poziomie średniej krajowej. Tego festiwalu mydlenia oczu, nie wytrzymał najwidoczniej jeden z mieszkańców, przysłuchujący się dzisiejszemu posiedzeniu. Zwrócił uwagę na to, że nie można wmawiać ludziom, że w Łęcznej wszystko jest w porządku. Miasto się nie rozwija, nie ma inwestycji, w ulicach są dziury, opłaty za śmieci są bardzo wysokie. Mówił, że inni ludzie także to widzą ale nie zawsze mogą poświęcić swój czas na wizytę podczas obrad. Dodał też, że zgodnie z obietnicą burmistrza Kowalskiego, ulica Cegielniana na os. Słonecznym miała być remontowana przez firmę Strabag podczas remontu krajówki. Do dzisiaj jednak tak się nie stało.

Nie było niespodzianki, zgodnie z przewidywaniami, burmistrz otrzymał absolutorium. Jednak tym razem nie było ono jednogłośne. Poniżej wyniki głosowania:

Przeciwko: Mariusz Fijałkowski, Zbigniew Łagodziński, Sebastian Pawlak

Wstrzymał się: Lech Tor

Za udzieleniem absolutorium głosowali:

Borkowska Krystyna
Florek Marzena
Góral Bogusław
Kubicki Jacek
Matczuk Krzysztof
Matysek Janusz
Mężyński Krzysztof
Misiewicz Roman
Nowak Piotr
Grzegorz Pelica
Skibiński Jan
Pogonowski Sławomir
Warszawska Katarzyna
Wnuk Teresa
Małgorzata Olech

Zuzanna Lekan i Grzegorz Lendzion byli nieobecni.

Jeśli chodzi o głosy za, to potrafię tutaj po części zrozumieć motywację radnych-nauczycieli (Pelica, Florek). Moim zdaniem w roku zwolnień w szkołach, nie mogli zagłosować przeciwko burmistrzowi. To on nimi finalnie zarządza. Pozostaje jednak pytanie, czy nauczyciel to dobry kandydat do rady miejskiej? W mojej opinii są jedynie gwarantem stagnacji i podnoszenia rąk na żądanie. Oczywiście zdarzają się też Ci z przysłowiowymi „jajami”… niestety nie dzisiaj.

Już po przyznaniu burmistrzowi absolutorium, głos zabrała przewodnicząca Borkowska. Zauważyła, podobnie jak radni opozycji, że budżet praktycznie nie zawierał inwestycji ale ten fakt nie przeszkodził jej w złożeniu gratulacji dobremu gospodarzowi za otrzymanie absolutorium. Uff kolejny rok „z bani”… komedia trwa…

Nie dowiedzieliśmy się także, niczego nowego w sprawie przetargu na odbioru śmieci w Łęcznej. Burmistrz Kowalski poinformował, że komisja przetargowa cały czas działa (sic!) i nie może zdradzić szczegółów. Potwierdził, że wpłynęła tylko jedna oferta. Wygląda więc na to, że o opłatach za wywóz śmieci, dowiemy się tuz przed pierwszym dniem lipca, kiedy uchwała zacznie obowiązywać.

Aby powstrzymać zapędy niektórych przedstawicieli urzędu w zaklinaniu rzeczywistości, w najbliższych dniach zostaną także opublikowane nagrania audio z dzisiejszej sesji.

Udostępnij ten wpis!

2 przemyślenia na temat „Kupcy uratowani, burmistrz z absolutorium!

  1. To taki burmistrz bez głosowania (w-ce) 😉 Jesteśmy tak „bogatą” gmina, że możemy sobie pozwolić na dwóch.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.