M. Fijałkowski: Burmistrz ukrywa taryfy za wodę i ścieki! Czyżby szykował podwyżki?

Podobnie jak rok i dwa lata temu, również i w tym roku burmistrz ukrywa wniosek PGKiM wraz z nowymi taryfami za wodę i ścieki.
Dokumenty wpłynęły do urzędu, ale dla radnych (pewnie nie wszystkich) pozostają tajne.
Kogoś to jeszcze dziwi?

Kiedy 5 maja telefonicznie poprosiłem o udostępnienie tych dokumentów, usłyszałem najpierw, że wniosek taryfowy jest w urzędzie, ale dysponuje nim kierownik referatu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska pan Pożaroszczyk. Następnie ów kierownik poproszony o udostępnienie tych (jawnych) dokumentów stanowczo odmówił. Gdy stwierdziłem, że dokumenty są jawne i w takim razie zwrócę się o nie na piśmie w trybie dostępu do informacji publicznej mój rozmówca skwitował to bezczelnym tekstem: “Może Pan sobie pisać.” Jeszcze tego samego dnia złożyłem stosowny wniosek, w którym dokładnie wyjaśniłem urzędnikom, że przedmiotem mojego wniosku nie są efekty weryfikacji taryf, a jedynie sam wniosek taryfowy, który wpłynął do urzędu z PGKiMu. Odpowiedź powinna przyjść w piątek.

Dlaczego urzędnicy ukrywają te dokumenty prawie do samej sesji?
Otóż ukrywanie nowych taryf ma spowodować, że radni otrzymają dokumenty dopiero na 7 dni przed sesją. Będzie więc zbyt mało czasu, by wnikliwie się z nimi zapoznać, ale co najważniejsze będzie za późno, by w normalnym statutowym trybie złożyć projekt uchwały w sprawie odrzucenia taryf, gdyby te były niezgodne z prawem lub zawierały błędy, a tylko w ten sposób można zablokować ewentualne podwyżki. Sprytne prawda? Warto w tym miejscu wspomnieć, że to burmistrz pełni funkcję właścicielskie wobec PGKiMu, a ujawnienie radnym wniosku taryfowego w żaden sposób nie odbiera mu jego kompetencji do weryfikacji taryf. Chyba nikt z Państwa nie wierzy, że taryfy nie były wcześniej uzgadniane i teraz należy je weryfikować.

Warto wspomnieć, że w poprzedniej kadencji wniosek taryfowy z PGKiMu trafiał w tym samym czasie zarówno do burmistrza, jak i do rady miejskiej. Po tym jednak jak znalazłem liczne błędy w tych dokumentach, są one starannie ukrywane do ostatniej chwili. Tak wygląda właśnie łęczyńska jawność, a przecież burmistrz nie ma nic do ukrycia.

Czy szykuje podwyżki czy stawki za wodę i ścieki pozostaną na dotychczasowym poziomie okaże się w ciągu kilku najbliższych dni. Na pewno nie ma co liczyć na obniżkę, dopóki w Łęcznej rządzi ekipa wspólnej sakwy …tfu… sprawy.

Cały wpis przeczytasz na
<< Blogu radnego Mariusza Fijałkowskiego >>

Udostępnij ten wpis!

4 przemyślenia na temat „M. Fijałkowski: Burmistrz ukrywa taryfy za wodę i ścieki! Czyżby szykował podwyżki?

 1. A czy wiecie,ze uwagi do planu zagospodarowania mozna wnosic do 23 maja, a wszystkie informacje na ten temat zdjeli ze strony urzedu,pomimo iz wisza tam rozne stare bzdurne nawet informacje, a takiej waznej dla ludzi juz nie ma.

  1. Wnosić można ale tylko takie które nie ingerują w projekt i nie wymagają rozpoczęcia procedury od początku. Wszystkie inne będą od razu odrzucone. Tak można wnioskować po ostatnich konsultacjach społecznych na temat planu.

 2. Przecież było pewne, już tak dawno nasz miłościwie panujący gospodarz nic nie podwyższył.
  A tak naprawdę PGKiM przy remoncie ul. Wierzbowej musiał wymienić kilkanaście metrów rur wodnych fi ok. 250-300mm a to drogi biznes a o szemranym interesie rurociągu przyjaźni do Ciechanek i rurze dla konia nie wspomnę.
  Czas rozliczyć inwestycję , czas zajrzeć do kieszeni mieszkańca.
  A nasz gospodarz najlepiej to potrafi.
  Dziwię się tylko, że Łęczna to takie miłe miasteczko i nadal to toleruje a przecież ma ” w rzeczy samej” mądrych mieszkańców. 😉
  Dobrze by było podać do publicznej wiadomości którzy radni podniosą rękę za pomysłem burmistrza a niech im zatem ta „graba” uschnie.
  Ps.
  Podobno Dni Łęcznej na stadionie – prawda?
  Mogą być tłumy 😉

 3. robią to kolejny raz. Pamiętam jak zaraz po wyborach podnieśli ceny o 10% to też tak zrobili, żeby nikt im planów nie pokrzyżował.
  A potem powstają wodociągi do ciechanek…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.