Niby gospodarz, a podatku zebrać nie potrafi…

Jak poinformował nieoficjalny serwis urzędu miejskiego w Łęcznej, wpływy podatku od posiadania psa (za ubiegły rok) to „zawrotna” kwota 12 940 PLN! (LINK) To nie żart. Może to oznaczać ni mniej ni więcej, tylko to, że opłatę w wysokości 115 PLN, uiściło ok. 112 osób. Czy rzeczywiście w naszym mieście mamy tylko 112 psów? Jestem przekonany, że jest ich kilkukrotnie więcej.

Z czego więc wynika taka liczba? Z jednej strony jest to oczywiście spowodowane brakiem zdolności łęczyńskich urzędników do ściągania opłaty. Z drugiej jednak (i jest to moim zdaniem bardziej istotne) chodzi o samą wysokość podatku, która skutecznie zniechęca do regulowania opłat.

Pozwoliłem sobie na sprawdzenie, jak kwestia „psiego podatku” wygląda w innych miastach (większych i mniejszych). Wyniki tego krótkiego „dochodzenia” prezentuję poniżej.

Kraków 36 PLN (Źródło)
Poznań 55 PLN (Źródło)
Płock 30 PLN (Źródło)
Szczecin 50 PLN (Źródło)
Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice 0 PLN !!! (Źródło)
Lubartów 0 PLN !!! (Źródło)

Co ciekawe, podatek od posiadania psów w Lubartowie został zniesiony w 2009 roku, a mimo to, w wypadku tego miasta, trudno szukać żenujących artykułów („inspirowanych” jak sądzę, przez jakiegoś urzędnika) opowiadających o tym, jak dużo pieniędzy pochłania odławianie bezpańskich psów.
Mało tego, w Lubartowie znajdziemy specjalne kosze na „psie sprawy”, a w urzędzie miejskim można pobrać specjalne torebki…. (LINK) Da się? Jak oni to robią….

Podobało się? Kliknij LUBIĘ TO poniżej 😉

Udostępnij ten wpis!

12 przemyślenia na temat „Niby gospodarz, a podatku zebrać nie potrafi…

 1. Ja płacę podatek, i sprzątam po swoim psie i mam z tego tylko to co sobie nazbieram czyli Gó…o, które zanoszę do domu, bo do śmietnika wyrzucić nie można. Zabawne jest to jak zbieram klocka po swoim psie i zastanawiam się często które jest jego.
  Kupki małe bo pies jest mały.

  Jak pies rozciął brzuch na butelce po piwie leżącej w trawie, i wywaliłem kupę kasy na antybiotyki i zszywanie to jest ok.

  Pewne rzeczy powinny być dla mieszkańców a nie przeciw nim. Najlepsze są patrole straży miejskiej która chowa się z lornetką w krzakach i czeka na to by złapać kogoś i wlepić mandat za to że pies leci luzem.
  Czemu tego placu koło świateł po ostatniej wizycie cyrku nikt nie posprzątał?
  cała łąka w klockach jakiejś lamy albo nie wiem czego. Wygląda to jakby ktoś węgiel rozsypał w trawie:)

 2. Podatek od posiadania psa jest jedynym podatkiem od posiadania istoty żywej. Jest niesłuszny i dyskryminujący.Jak rozumiem ,mogę posiadać słonia a nawet skunksa i wyprowadzać je na spacer w duecie ,ewentualnie osobno i nikt nie zmusi mnie do zapłacenia podatku od w/w. Dlaczego mam płacić za psa ?! Jest innym zwierzęciem!? Coś ustawodawcy się „pomyliło” a wszyscy quasi-radni tego nie kwestionują ( są gminy i miasta stanowiące mądre wyjątki),tylko owczym pędem uchwalają podatek od posiadania psów. Psy towarzyszą człowiekowi od początku jego ewolucji,pomagają niepełnosprawnym,dzieciom i osobom starszym.Dogoterapia jest jest uznaną formą rehabilitacji.Ale to wszystko jest nieważne – nasi radni o umysłach otwartych (na przestrzał ) wiedzą lepiej. No cóż … pies im.. lizał

 3. ja się pytam za co te pieniądze, jakoś za papugę to nie biorą, choć może będę cicho bo i za papugi będą pobierać

 4. A może Pan burmistrz wraz ze swoim rzecznikiem na urzędzie wzorując się tak na Lubartowie ( mam na myśli obniżki diet radnych ) obniżylibyście opłatę za psa.
  Dlaczego Łęczna pod tym kątem tak bardzo odbiega od innych miast?
  Panie gospodarzu może czas podjąć właściwą uchwałę, bo jesteśmy daleko w tyle.

  1. Błąd! W Łęcznej możesz tylko płacić 😉 Jeśli ktoś wymaga, urząd traktuje to jak atak oraz nieuzasadnioną, nierzetelną i niesłuszną krytykę ;P

 5. A wiecie dlaczego nie ma pojemników na kosze ? Proste. Jakiś czas temu spóźniłem się z podatkiem za psa. Dostałem pismo z UM, które brzmiało mniej wiecej tak „w świetle zebranych materiałów dowodowych ……” tak wiec pojemników nie ma bo muszą mieć dowód na posiadanie psa 🙂

 6. Ano tak. To jest kupa wstydu. Niedobrze się robi widząc jaka to „mafia” powstała za rządów obecnego burmistrza. Tyle lat to i hamulce puściły. Jedyne wyjście to za parę miesięcy w wyborach pogonić całą tą klikę z Kosiarskim i Borkowską na czele. Bo to naprawdę wstyd dla Łęcznej, że takie osoby sprawują władzę w tym mieście. A jeżeli mają w sobie odrobinę jakiejś przyzwoitości i wstydu to nie będą już kandydować w wyborach. Dość już dokuczyliście łęcznianom!

 7. Wlasnie za co mamy placic 115 zl?? W naszym miescie nie ma nawet jednego kosza na psia kupe.

 8. PŁACIŁBYM nawet te 100 zł na rok, ale za coś. Jakbym dostał przy wpłacie materiały do zabierania nieczystości, jakbym miał nawet małe ” psie parki” jakby te pieniądze szły na coś związane z psami to PŁACIŁBYM. a tak mam betowena i sra pod komendą,

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.