W Łęcznej znowu podwyżka cen wody i ścieków! Urząd miejski: „dobre wieści”.

Po trzech latach podwyżek (LINK) cen wody i ścieków, PGKiM spółka podległa ratuszowi, złożyła nową propozycję opłat na kolejne trzy lata. Pewnie nikogo już nie zdziwię ale cena metra sześciennego wody i ścieków będzie rosła!
Propagandystów łęczyńskiego ratusza nie opuszcza jednak dobry humor i z oficjalnej informacji dowiadujemy się, że są to „Dobre Wieści”.

Czytając wypociny ratuszowego wydziału propagandy, zacząłem się poważnie zastanawiać się czy zakażenie koronawirusem może objawiać się ubytkiem zdolności logicznego myślenia… Jak to bowiem możliwe, że podwyżkę urzędnicy określają jako „dobre wiadomości”?
To prostsze niż myślicie. Posługują się pojęciem „statystycznego mieszkańca” który ma zapłacić mniej.

Kim jest ten statystyczny mieszkaniec? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że już w XIX wieku Benjamin Disraeli powiedział, że „istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa i statystyki”.

Do rzeczy.
Oficjalnie podano, że rośnie cena m3 wody, ale jednocześnie obniżane są stawki opłat abonamentowych za wodę i ścieki. Cena m3 ścieków w pierwszym roku pozostaje na dotychczasowym poziomie, w kolejnych rośnie o 2 grosze.
Tak jak myślicie, urząd „zapomniał” poinformować o ile wzrośnie cena m3 wody oraz o ile spadnie opłata abonamentowa. Osobiście nie mam wątpliwości, że jest to zabieg celowy.

Później jest jeszcze ciekawiej. Nie ma już mowy o obniżce, tylko o tym, że „z przedstawionych wyliczeń wynika, że zgodnie z nowymi taryfami mieszkaniec bloku zapłaci praktycznie tyle samo co dotychczas.”. Zaraz zaraz, to już nie jest obniżka? Dodatkowo, zawsze myślałem, że w Łęcznej mieszkańców bloków jest więcej (niż domków), no ale co ja tam wiem…

Na czym opierają się te wyliczenia? Dowiadujemy się tego w kolejnym „mądrym” zdaniu mówiącym, że średnio mieszkaniec Łęcznej zużywa 2,9 m3 wody miesięcznie. Znacie takiego mieszkańca? Ja także nie znam.
Powiem więcej, od kilku lat administruję blisko 200-lokalową wspólnotą, która własnie rozliczyła media za 2020 rok. Co z tych wyliczeń wyszło? Nie ma ani jednego lokalu (poza niezamieszkałymi), którego miesięczne zużycie w przeliczeniu na mieszkańca jest mniejsze niż 3, a nawet 4 metry sześcienne.
Ktoś pewnie powie, że „za dużo się kąpią” albo, że badana „próba” jest za mała. OK. Sprawdźmy zatem jak wyglądają normy krajowe.

Jak dobrze widzicie, zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem z 2021 roku, powinniśmy tu przyjąć wartość nawet 5 metrów sześciennych.

Jak sądzicie, dlaczego do urzędowych wyliczeń nie przyjęto krajowej normy? Czy wtedy teoria o „obniżce” albo „praktycznie tyle samo” mogłaby się delikatnie mówiąc, sypnąć? 🙂

Czy jest jakiś pozytyw? Jeśli wierzyć ratuszowi (osobiście nie wierzę), to jeśli jesteście mieszkańcami domków jednorodzinnych i osiągacie te mityczne 2,9 m3, to macie szansę zaoszczędzić, kilka złotych rocznie. To nie żart, to oficjalny komunikat 🙂

W mojej opinii, tekst ratusza jest celową i obrzydliwą manipulacją. Kontynuując myśli propagandysty, można by nawet napisać, że są i tacy mieszkańcy, którzy za zużycie wody i ścieków nie zapłacą absolutnie nic. Dlaczego? Bo ich mieszkania stoją puste :). Prawdę o nowych taryfach poznamy już jesienią 2021.

Jak z podwyżek tłumaczy się ekipa Leszka Włodarskiego? Standardowo, że w „losowo wybranych” miastach jest drożej! Nie wiem jak Wy ale ja to tłumaczenie kupuję w całości 🙂

Czytają nas pewnie mieszkańcy innych miast. Warto im pokazać, za co płacimy tak słono. Na przykład za to:

W komentarzach, napiszcie jakie jest Wasze miesięczne zużycie. Może jednak trafi się ktoś, kto osiąga te „statystyczne” 2,9 m3 🙂

Możecie być pewni, że łęczyńskie pseudo-media, tradycyjnie „przemilczą” ten temat. Aby ta informacja trafiła do jak największej liczby mieszkańców, kliknijcie proszę niebieski przycisk LUBIĘ TO! widoczny pod tym zdaniem.

Udostępnij ten wpis!

13 przemyślenia na temat „W Łęcznej znowu podwyżka cen wody i ścieków! Urząd miejski: „dobre wieści”.

  1. Zgadza się. To najbardziej jaskrawy przykład tego, jak można manipulować społeczeństwem, które nie ma dostępu do niezależnych mediów.

 1. Mieszkańcy bloków nie widzą kosztu rozliczenia liczników bo dostaje je spółdzielnia i wciska w jakies tam koszty rozliczając na cały blok. Natomiast ja, mieszkając w domku jednorodzinnym co 3 miesiące dostaję rachunek za wodę w którym mam cyklicznie ponad 40 zł opłat abonamentowych za rozliczenie i wystawienie faktury. I choćbym zużywał kwartalnie 1 m3 wody i miał za to kosztu ok 14 zł to za fakt wystawienia faktury musze im zapłacić powyższe 40 zł. I to jest oszustwo – widzieliście na rachunku za TV, telefon etc takie opłaty ? / może 10 lat temu. Próbowałem interweniować ale jest to zgodne z cennikiem który został zatwierdzony przez Wody Polskie i mogę sobie pogadać. Może jakaś wspólna akcja osób w podobnej sytuacji do mojej do UOKiK ? Ktoś się dopisze ?

  1. Mieszkańcy bloków mają wodomierze i dokładnie widzą, za co i ile płacą. Płacą tylko za siebie.
   To granda co ten urząd wyprawia.

  2. Zgadzam się. To chore… Z prądem jest podobnie. Na liczniku zużycie 20zł, a za obsługę licznika (czyt. Abonament) 200zł. Ale idź i powiedz, że chcesz wybić studnię głębinową to urzędy odeślą Cię z kwitkiem, bo przecież jest sieć wodna. Chory system. A co do UM i dobrych wieści to nawet jeśli im się uda i będzie taniej to o ile? 0,03-0,05 zł? Niech się nie ośmieszają. Co prawda, biorąc pod uwagę lata partactwa i podwyżek, może uważają to za milowy krok w rozwoju gminy ???

 2. Komunalna zarabia wyłącznie na podwyżkach ścieków i podgrzaniu wody nie świadczą innych usług na rzecz mieszkańców –p,Tkaczyk może zacząć wietrzenie biur ,za dużo osób za mało pracy w usługach na rzecz miasta

  1. Bardziej zdziwi. Pewnie zgodnie z linią propagandy uważał, że będą obniżki.

   1. Może to jest prowokacja? Może niektórym personom z ratusza tak spodobały się wywiady, że zrobią wszystko, żeby zwrócić na siebie uwagę? Niedługo TVP otworzy w Łęcznej filię, bo nie wyrobią na dojazdy 😃

 3. Tylko zebrane podpisy na listach o odwołanie Włodarskiego przywrócą Łęcznej normalność.

 4. Wybraliście sobie takiego burmistrza to nie płaczcie, tylko szykujcie portfele. Może to czegoś jednego z drugim nauczy.

 5. Tego już za wiele, jutro osobiście zgłoszę to w odpowiednie instytucje. Sami z ta bandą debili sobie nie poradzimy. Ja ciekawa jestem jak będą się tłumaczyć przed kamerami ogólnopolskiej tv.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.