Łęczna: Straż miejska zlikwidowana! Radni i burmistrz z podwyżkami. [Video]

Warto było przez tyle lat forsować pomysł likwidacji straży miejskiej w Łęcznej, jako służby zupełnie zbędnej. Podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej, radni stosunkiem głosów 16 do 3, zlikwidowali tą formację.
Podniesione zostało także wynagrodzenie burmistrza (o ok. 7000 PLN) oraz diety radnych.

To była jedna z ciekawszych sesji rady miejskiej w mijającym roku. Obrady w formie transmisji on-line śledziło ok 100 osób. Na pierwszy ogień poszło głosowanie w sprawie podwyżki wynagrodzenia dla burmistrza. Zaproponowana i przegłosowana kwota była wyższa od ustawowego minimum i wynosiła 17 348 PLN (brutto). Głosowanie w tej sprawie wyglądało następująco:

Kolejnym punktem były diety radnych, które według nowej uchwały będą miały wysokość odpowiednio:

1) dla radnego pełniącego funkcję Przewodniczącego Rady – 2107 zł (dotychczas 1600 zł)
2) dla radnych pełniących funkcje Wiceprzewodniczącego Rady – 1806 zł (dotychczas 1100 zł)
3) dla radnych pełniących funkcje Przewodniczących Komisji Gospodarki Finansowej i Budżetu oraz Komisji Rewizyjnej – 1655,5 zł (dotychczas 1000 zł)
4) dla radnych pełniących funkcję Przewodniczącego Komisji stałej lub doraźnej – 1505 zł(dotychczas 900 zł)
5) dla pozostałych radnych – 1204 zł (dotychczas 800 zł)

Radni opozycji zapowiedzieli, że podwyżki przeznaczą na wydawanie informatora radnych, który będzie odpowiedzią na propagandę i manipulacje mediów związanych z urzędem miasta. Przypomnę bowiem, że wszystkie „media” Łęcznej siedzą w kieszeni burmistrza. Grzegorz Kuczyński powiązany z Pojezierzem, Biuletynem urzędu i Leczna24 jest pracownikiem Włodarskiego (jego żona również jest zatrudniona w instytucji miejskiej (LINK)). Natomiast Kamilowi Kuligowi, związanemu z Tubą Łęcznej i Wspólnotą Łęczyńską, Leszek Włodarski wydzierżawił sporą działkę w Łęcznej. Kulig jak już wiemy(LINK) został rolnikiem i zamiast (comiesięcznego) ZUSu płaci (kwartalnie) KRUS, a dodatkowo od lat otrzymuje dotacje za w/w działkę, a działalność pt. Tuba Łęcznej zarejestrowana była (do 31.08.2021) na jego matkę (byłą pracownicę ratusza).

Poniżej wynik głosowania:

Na głosowanie w sprawie likwidacji straży miejskiej, z pewnością czekało bardzo wielu mieszkańców. Finalnie udało się radnym usunąć formację, która co roku pożerała ponad pół miliona złotych z miejskiego budżetu. Oczywiście, nie obyło się bez burzliwej dyskusji, którą możecie zobaczyć poniżej:

Jak widzicie, urzędnicy ratusza zrobiliby wszystko, żeby było, tak jak było. Głównym argumentem było to, że „i tak będą musieli zatrudnić kogoś do obsługi monitoringu„. Co oczywiście jest nieprawdą (bo obraz można wzorem innych miast, przekazać prywatnym firmom ochroniarskim). Taka usługa może być nawet trzykrotnie tańsza w porównaniu z zatrudnianiem pracowników w urzędzie. Lecz nie od dzisiaj wiem, czemu służą etaty w ratuszu.
Radni zapowiedzieli, już kontrolę miejskiego monitoringu, który w obliczu ostatniego sprawozdania straży, ma nie działać właściwie.

Następnie doszło do głosowania, którego wyniki, umieszczam poniżej:

16 radnych poparło inicjatywę likwidacji sm w Łęcznej. Warto było tyle czekać.

Udostępnij ten wpis!

15 przemyślenia na temat „Łęczna: Straż miejska zlikwidowana! Radni i burmistrz z podwyżkami. [Video]

 1. Straż miejska nie przyjmuje już zgłoszeń w sprawie piratów drogowych, brawo WY!

  1. Czyli siedzą nic nie robią, papierosy na dole w holu palą, że jak się wchodzi tylko smród petów czuć. Teraz nic nie robiąc czekają do czerwca na rozwiązanie umowy o pracę. Samochodu nie powinni dotknąć. Pieszo chodzić.

 2. ta oszczędność opisana przez Ciebie trochę źle przedstawiona. Radni nie zaoszczędzili prawie pół miliona bo po drugiej stronie przegłosowali podwyżki które obciążą budżet. Oczywiście nie w takim stopniu ale zdecydowanie mniej.

  1. Radni już na wczorajszej sesji zaproponowali kilka inwestycji drogowych, które zostaną sfinansowane m.in. z oszczędności po straży. Inwestycje zostały tez ku dziwienie wszystkich wpisane do budżetu na przyszły rok. Napiszę o nich w kolejnym wpisie.

 3. Tylko spekuluje. Ale takie podwyzki za likwidacje straży to moze byc dla kogos dobre rozwiazanie.

 4. Ze służbami tego typu jest tak że przeważnie mało kto ich lubi szczególnie jeśli miało się z nimi doczynienia… Nie opowiem się za czy przeciw ale w tym ,,mieście,, jest mnóstwo cwaniaczków którzy mają wywalone na przepisy. Dziesiątki razy widziałem jak podjeżdża jeden z drugim dresiarz z tasią na ramieniu i parkuje na miejscu dla niepełnosprawnych po czym idzie na zakupy oczywiście bez maski. Albo parkują na chodnikach czy trawnikach bo przyjechał ,, ze zmiany,, i nie było gdzie zaparkować. Jak znajomego sąsiad spalał plastik samochodowy po byłym warsztacie że chmura była widoczna z kilku km to przyjechali i wlepili mandat więc taki oszczędny pro ekologiczny delikwent nie będzie mówił że sm potrzebna. Z drugiej str mają małe prawa i przywileje. Ludzie ich nie szanują wynagrodzenie słabe to i efekty adekwatne nie oszukujmy się…

 5. Dla mnie najciekawszy jest ten fragment. Wiedzieliście o tym?
  „Przypomnę bowiem, że wszystkie „media” Łęcznej siedzą w kieszeni burmistrza. Grzegorz Kuczyński powiązany z Pojezierzem, Biuletynem urzędu i Leczna24 jest pracownikiem Włodarskiego (jego żona również jest zatrudniona w instytucji miejskiej (LINK)). Natomiast Kamilowi Kuligowi, związanemu z Tubą Łęcznej i Wspólnotą Łęczyńską, Leszek Włodarski wydzierżawił sporą działkę w Łęcznej. Kulig jak już wiemy(LINK) został rolnikiem i zamiast (comiesięcznego) ZUSu płaci (kwartalnie) KRUS, a dodatkowo od lat otrzymuje dotacje za w/w działkę, a działalność pt. Tuba Łęcznej zarejestrowana jest na jego matkę (byłą pracownicę ratusza).”
  Nie ma na to jakiegoś paragrafu?

  1. Włodarski ma na to czas do 30 czerwca 2022. Nie wiadomo jednak czy nie postanowi zatrudnić wszystkich strażników w urzędzie. Wtedy jak możesz się domyślać nie zmieni się absolutnie nic.
   Z wypowiedzi urzędników można było z resztą wysnuć wniosek, że im właściwie zależy na tym aby wszystko zostało po staremu.

 6. ciekawa ta Łęczna, wszyscy narzekają,że burmistrz nic nie robi a tu proszę podwyżka duuuuuuża, brawo

 7. Najpierw mu zabrali podwyżkę, później dali jeszcze większą.
  Jak się ustosunkuje autor artykułu do tego???

  1. To decyzja radnych. Nie jestem radnym, więc mogę Cię jedynie o tym poinformować.

 8. Brawo za straż miejską! Za podwyżkę diet trochę mniejsze ale czekam na ten informator.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.